A Szigetnél a kétharmadával csökkent a munkatársak száma, írja Kádár Tamás főszervező, ám mindaddig, amíg mások direkt támogatásokat élveznek, addig úgy fog tűnni, hogy a szakma milliárdokat kap.
A Covid-válság mostanra komplett iparágakat, és így a benne dolgozókat tett tönkre Magyarországon. Nem a vírus maga, hanem az érintett szektorok és a benne dolgozók megsegítésének az elmaradása. De a jelek szerint a válság tönkre tett még valamit: a szolidaritást, az empátiát, az egymással törődést, a belátást
– írja Kádár Tamás, a Sziget Fesztivál főszervezője a Facebookon, reagálva azokra a hangokra, akik a szórakoztatóiparban dolgozókat kritizálják.
Kádár szerint nem háború van, hanem egy világjárvány, tehát nem harcolni kell valakik ellen (tudjukkik), hanem életeket menteni, segíteni, támogatni.
A főszervező úgy gondolja, hogy megtanulták a saját bőrükön tapasztalni, hogy szavak és kampányok nem mentenek meg munkahelyeket, egzisztenciákat, családokat.
A fesztiválszervezők 700 milliós keretéből összesen 220 milliót kap meg 27 fesztivál, hátha az kompenzálja a zeneipar 2019-es 45 milliárdos jegybevételét
– tette hozzá.
Szerinte amíg azok a hangok lesznek túlsúlyban, hogy az iparág dolgozói menjenek kapálni, addig a kormány joggal gondolhatja, hogy minek segítsen, hisz szavazatot nem veszít. Kádár szerint, amíg lesznek olyanok, akik a direkt „támogatásokat” élvezik (Laposa, Hunguest, Ákos, Raktárkoncert stb.), addig el lehet mondani, hogy „ez a szakma már milliárdokat kapott, mit sírnak?”
A Szigetre rátérve azt is leírta Kádár, hogy ma 40 fővel kevesebben dolgoznak a cégüknél, mint egy éve. Ez a munkahelyeik kétharmada.
Tavaly áprilisban kértük először az MTÜ támogatását. Azóta írtunk leveleket, telefonáltunk, hatástanulmányt csináltattunk, érveltünk, szakmai szervezeteket menedzseltünk, sajtóközleményt adtunk ki... minden hangszeren játszottunk. De semmi.
„A kormányzatnak végre valódi segítséget kell nyújtania a kultúrának, a vendéglátásnak és minden olyan szereplőnek, akik ténylegesen leálltak, bezártak, komplett elestek a bevételeiktől, annak a közös célnak alárendelve magukat, hogy életeket mentsenek” – írja Kádár. Szerinte nem a kormánnyal háborúztak, hanem összefogtak egy vírus ellen, és akinek kiesik a teljes bevétele, nem fog járulékcsökkentésen fennmaradni.