Mostantól egy igazságügyi pszichológus szakértőnek kell meghallgatnia a gyerek áldozatot azért, hogy a súlyos traumán átesett kiskorú a lehető legkisebb mértékben sérüljön az eljárás során.
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány hívta fel rá a figyelmet, hogy 2021. január 1-től a büntetőeljárási törvény új paragrafussal egészült ki, melynek lényege, hogy itthon is bevezeti az izlandi Barnahus-módszert a gyerek áldozatok meghallgatása során.
Mint fogalmaznak, ez igazi mérföldkőnek számít, mostantól ugyanis lehetővé válik, hogy a büntetőeljárásban egy igazságügyi pszichológus szakértő, vagy a gyermekek védelméről szóló törvény által meghatározott szaktanácsadó kérdezze a gyereket.
Ez lehetőséget ad arra, hogy olyan szakember hallgassa meg a gyereket, aki megfelelően képzett és érzékeny, így jóval kisebb az esélye a gyerek újra-traumatizálódásának már az eljárás kezdetén
– hangsúlyozzák.
A Barnahus-módszer lényege, hogy az áldozattá vált gyereket nem teszi ki annak, hogy különböző intézményeket felkeresve egy elhúzódó procedúrán, egy számára minden bizonnyal tortúrát jelentő folyamaton menjen keresztül.
A gyereket mindössze egyszer hallgatják meg egy hozzáértő segítségével, aki tapintatos módon megpróbál minden olyan információhoz hozzájutni, ami elegendő bizonyíték lehet az elkövető elleni vádemeléshez és később az ítélethozatalhoz. A gyerek meghallgatásáról kép- és hangfelvétel is készül.
A Hintalovon azt írja a posztjában, hogy az ilyen meghallgatásokhoz szükség van egy külön intézményre is, ezért február elsejétől Budapesten elérhető lesz az e célból létrehozott meghallgató és terápiás központ, melyet a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat fog működtetni.
A központban lesz egy orvosi szoba, egy terápiára alkalmas helyiség, és a meghallgatások úgy fognak zajlani, hogy az igazságszolgáltatás különböző szereplői (ügyvéd, rendőrt stb.) csak egy monitoring szobából figyelhetik majd az érintett gyerekek vallomásait, és kizárólag a pszichológus szakértőn keresztül tehetnek fel kérdéseket a gyerekeknek.