A ValóVilág játékosa elmondta, hogy megerőszakolták, a többiek rátámadtak. De nyújt-e a csatorna valamilyen segítséget a villalakónak?
Az RTLII csatornán futó ValóVilág10 szerda esti adásában az egyik játékos, VV Vivien elmondta társainak, hogy másfél évvel ezelőtt nemi erőszak áldozata lett.
Ez egy nőnek a legmegalázóbb, ami történhet vele
– mondta a versenyző, majd hozzátette: az eset után magát hibáztatta, tükörbe se tudott nézni. Amint Vivien kiment a szobából, a társai rögtön összesúgtak, hogy a játékos biztosan hazudik, mert „nem sírt szívből”, és „csak így akar felkapaszkodni”.
Ezek után közösen is leültek, majd a lányok közölték Viviennel, hogy számukra „gyanús a történet, és nem hiszik el, amit mond”.
Nem arra ment ki ez az egész, hogy VV Vivient megerőszakolták, és címlap?
– kérdezték tőle, és ő hiába bizonygatta, hogy az eset valóban megtörtént, nem hagyták abba a faggatózást.
„Nagyon rosszindulatúak voltak itt bent. Ahogy meséltem, nyilván zavaros volt a sztori, nem akartam mindent elmondani, nem akartam még nagyobb sebet felszakítani magamban, és úgy döntöttem, hogy épp elég annyi, amennyit mondok nekik” – mondta később, már egyedül, a riportszobában.
A blokk után egyébként a műsorvezető, Nádai Anikó felhívta a figyelmet az áldozathibáztatás jelenségére, és hangsúlyozta: a felelősség minden esetben az elkövetőt terheli.
Megkérdeztük az RTL Magyarország Marketing és Kommunikációs Igazgatóságot arról, hogy a produkció egy ilyen ügyben pontosan milyen segítséget nyújt a játékosának, azaz Viviennek van-e lehetősége szakemberrel konzultálni a villában.
„Mint minden ilyen típusú műsor esetében a villalakók rendelkezésére áll pszichológus, aki nem csak az ő kérésükre foglalkozik a bent lakókkal, hanem követi az eseményeket, és ha úgy látja jónak, akkor megteszi a szükséges lépéseket a villalakók mentális egészsége érdekében. Rajta kívül a Villanővér segíti a villalakók mindennapi életét, akivel többek között személyes beszélgetéseket tudnak folytatni és a kéréseikkel hozzá tudnak fordulni" – írta a csatorna válaszlevelében.
Hozzátették, televízióként az a feladatuk, hogy a műsorokban sokszor olyan témákat is felvessenek, amelyekkel foglalkozni kell. „Az, hogy VV Vivi a saját tragédiájáról beszélt a ValóVilág idei szériájában, hogy másfél éve megerőszakolták, valamint a többiek erre való reakciója máris számos kérdést vet fel, amiről beszélni kell és ezt tesszük is a további műsorainkban. Ilyen az áldozathibáztatás kérdése, az a szégyenérzet, ami miatt az áldozat nem mer sem a szerető környezetétől segítséget kérni, sem pedig szakembertől, mind-mind olyan téma, amit nem lehet a szőnyeg alá söpörni” – írták.
Csütörtökön a csatorna Reggeli című műsorában egyébként valóban foglalkoztak a témával, a meghívott vendég Mérő Vera, a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene című Facebook-oldal alapító-szerkesztője volt, aki elmondta, az adásban a tipikus élethelyzetet láthatták a nézők, kezdve ott, hogy öt nő ül egy beszélgetésben, és ötből egy szexuális erőszak áldozata volt, de sajnos tipikus volt az is, hogy miután Vivien megosztotta a történetét és nem hittek neki, és ő általános szégyenérzetbe burkolózott.