Élet+Stílus hvg.hu 2020. október. 26. 11:22

Európa egyik legrégebbi közössége kis híján eltűnt az elmúlt 50 évben

Több mint száz évvel ezelőtt a világ zsidó népességének majdnem 90 százaléka Európában élt. Ez az arány ma már nem éri el a tíz százalékot.

Európa a zsidó lakosságának csaknem 60 százalékát elveszítette az elmúlt 50 évben, ami főként annak a következménye, hogy összeomlott a Szovjetunió. Ahogy a határok megnyíltak, a kelet-európai országokat nagy számban hagyták el a zsidók – derül ki a londoni székhelyű Institute for Jewish Policy Research (JPR) független kutatóintézet tanulmányából.

A világ teljes zsidó népességének mindössze 9 százaléka él jelenleg Európában (ezen belül is leginkább Németországban, Franciaországban és Angliában), ami 1,3 millió embert jelent. Ez az arány a 19. század végén sokkal magasabb volt: akkor még közel 90 százalékról beszélhettünk.

Míg Nyugat-Európában a zsidó közösség 1970 és 2020 között kevesebb mint tíz százalékkal zsugorodott, addig Kelet-Európában 85 százalékkal. Elsősorban Ukrajnából, Belaruszból, Romániából, a balti országokból tűnt el az érintett kisebbség nagy része, de Magyarországon is közel 33 százalékkal csökkent a zsidó népesség.

A tanulmány kitér arra, hogy a második világháború előestéjén 16,5 millió, magát zsidónak tartó ember élhetett a világon, többségük ráadásul Kelet-Európában. A holokauszt során azonban hatmillió zsidót megöltek, így számuk 11 millióra csökkent. Miután a Szovjetunió felbomlott, és megnyíltak a határok, Kelet-Európából 1,8 millió zsidó ember emigrált nyugatra.

"A zsidók nemcsak szerves részei voltak az európai történelemnek és kultúrának, de valójában az egyike voltak az Európát alkotók legrégebbi közösségeknek is" – áll a tanulmányban.