Most még csak egy van az állatparkban a ritka és különleges, mérgező harapásra képes hüllőből, de hamarosan párt is kap.
A tizenkét éves, eddig a bázeli állatkertben élő mexikói viperagyíkot (Heloderma horridum) a karanténidőszak letelte után csütörtökön vizsgálták meg a park állatorvosai. Egy speciális védőkesztyűben vették ki a terráriumából, hogy megmérjék súlyát és hosszúságát.
Hamarosan egy nőstény is érkezik: a park trópusi házában elhelyezett, hetven centiméter hosszú, több mint másfél kilogramm súlyú hím állatot egy tenyészprogram keretében szaporítanák.
A mexikói viperagyík Mexikóban és Guatemala nyugati részén honos, a trópusi lombhullató erdők és tüskebozótok lakója. Főként nappal aktív. Forróságban a talajba vájt üregében húzódik meg, egyébként gyakran mászik fára. Méregmirigyei módosult nyálmirigyek, harapáskor felsérti áldozata bőrét és rágó mozdulatokkal juttatja mérgét a zsákmányba. Az emberre is veszélyes, mérge légzési elégtelenséget okozhat. A faj immunis a többi mérgező gyík és a csörgőkígyó mérgére.
Elsősorban rágcsálókkal, madárfiókákkal és tojással táplálkozik, ezek felkutatásában villás szaglónyelve is segítségére van. Ínségesebb időkben képes a farkában zsírt tartalékolni.