Élet+Stílus hvg.hu 2020. február. 17. 15:14

A Fazekas tanárai is tiltakoznak a NAT ellen

Az egyik legjobb budapesti gimnázium is megszólalt.

Az iskolai rangsorokat rendre megnyerő Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanárai és dolgozói is tiltakoznak az új Nemzeti alaptanterv bevezetése ellen. Csatlakoznak korábban megszólaló tantestületekhez, pedagógus kollégáikhoz; kiállnak az oktatás szabadsága: a diákok és tanárok, a tanulás és a tanítás szabadsága mellett.

„Elutasítjuk többek között a szakmai egyeztetések hiányát, a természet- és társadalomtudományi oktatás ellehetetlenítését, az oktatásban részt vevők terheinek növelését. Nem tudjuk elfogadni továbbá a tanárok szellemi szabadságának, a diákok igényeinek, valamint a 21. század kihívásainak tudatos semmibevételét” – írják.

Hétvégén más iskolák, többek között a Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola magyar nyelv és irodalom gimnáziumi munkaközössége, és a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnázium tantestületének tanárai is közleményt adtak ki arról, hogy csatlakoznak a tiltakozókhoz (a korábbi tiltakozókat itt gyűjtöttük össze).  

A NAT 2020 Nem petíciót hétfőn 15 óráig csaknem húszezren, az ellenpetíciót, a NAT 2020 Igent több mint 17 ezren írták alá. Előbbi a NAT a Magyartanárok Egyesülete részletes szakmai bírálatát idézi, és kéri erre hivatkozva a NAT-ot elutasítók aláírásait, utóbbi szakmai érveket nem sorol, csak nagyjából ahhoz kéri az aláírásokat, hogy „támogatom, hogy a gyerekeket hazaszeretetre kell nevelni”.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.