Élet+Stílus Tóth Sándor 2019. augusztus. 15. 18:56

Francia érdemrend a bengáli séfnek

Chevalier de l'Ordre du Mérite Agricole – a francia Mezőgazdasági Érdemrend lovagi fokozatát ezúttal nem egy derék francia szakács, hanem egy indiai érdemelte ki.

  Frankhonban a  Becsületrend mellett igen nagy presztízzsel bír az 1883-ban alapított Mezőgazdasági Érdemrend  lovagi fokozata, amelyet a napokban vehetett át a 31 éves Priyam Chatterjee  Újdelhiben Franciaország indiai nagykövetétől. A kitüntetéssel fejezte ki a francia kormány  elismerését a séf munkásságáért, amellyel hozzájárul a francia konyha népszerűsítéséhez és kreatívan ötvözi a nyugat-bengáliai tradicionális kulináriával.

Facebook

A ceremónia után Alexandre Ziegler nagykövet elárulta, hogy személyesen már elsőre annyira beleszeretett a fiatal séf főztjébe, hogy a Qla étterembe tervezett félórás látogatásából több mint kétórás kóstolgatás lett…

Facebook

Priyam Chatterjee Újdelhiben a Qla mellett még egy éttermet - Rooh -is jegyez, de jelenleg az Azúr-parton, Saint-Tropezben állomásozó Jaan étteremhajó konyháját viszi. Vonzalmát a konyhaművészet iránt, mint a kitüntetés átvétele után nyilatkozta, két tényező befolyásolta: a családja és Franciaország. Kivételes adottságú, a kulinária és a művészet bűvöletében élő bengáli családból származik (szabadidejében maga is fest és zenél), de a mesterségbeli tudás megalapozását, a francia konyha mélyreható megismerését  Jean-Claude Fugier francia séfnek köszönheti, aki mellett a hyderabadi Park Hyatt Hotelben tanult és dolgozott.  További mestereinek vallja a szintén francia Ernest Darren Alfordot, valamint a Michelin-csillagos spanyol Koldo Royo-t és az olasz Matteo Grandit.  

ridzepoop.world press.com

  Priyam Chatterjee meglehetősen fiatalon került azok közé, akiket Franciaországban magas kitüntetésekkel hivatalosan is a kulinária legkiválóbb mesterei közé sorolnak.

 Még a Francia Köztársaság Becsületrendjével is elismerik őket, mint Auguste Escoffiert, aki első szakácsként kapta meg a lovagi és tiszti fokozatát, amiben később Paul Bocuse is részesült. Mi magyarok sem hiányzunk az illusztris társaságból. Igaz, nem mostanában történt, hogy  Palkovics Ede szakácsművész, Kugler Henrik cukrász és a Svájcból hozzánk származott Gerbeaud Emil is átvehette a francia Becsületrendet…

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.