Túltelített a város, de a szállodások nem örülnek az intézkedésnek.
Nagy-Britannia egyik legfestőibb, félmilliós lakossággal rendelkező városába csak a tavalyi három nyári fesztiválra több mint 3 millióan érkeztek, a külföldi vendégek száma pedig évente átlagosan 1,75 millió volt 2015 és 2017 között.
Skócia fővárosa ezzel London után, a második legnépszerűbb város volt Nagy-Britanniában.
A városi tanács – a skót parlament jóváhagyására váró – döntésének alapján az elfoglalt szálláshelyek után éjszakánként 2 angol font (mintegy 730 forint) átmenő vendégadót kellene fizetni. A testület számításai szerint a Barcelona és Róma példájára kivetett adóból évente 14,6 millió angol font bevételre tehetnének szert, és azt a helyi szolgáltatások és létesítmények javítására fordítanák.
Az Egyesült Királyságban Edinburgh-ban volt a legmagasabb, átlagban 83,7 százalékos, a szállodák telítettsége 2017-ben.
Nem osztatlan az öröm
Mindazonáltal a turisztikai adó bevezetésének javaslata nem nyerte el mindenki tetszését. A városi tanács felmérésének adatai szerint a szállásadóknak mindössze 51 százaléka támogatja az új teher bevezetését.
"Nem ez a megfelelő idő arra, hogy új adót vessenek ki, és még több bürokráciával sújtsák a kisvállalkozásokat" – mondta Garry Clark, a kisebb cégek érdekeit képviselő szövetség vezetője.
A hotelszövetségek szintén aggodalmaiknak adtak hangot amiatt, hogy egy gazdaságilag érzékeny időben különadót vessenek ki turistákra.
A kérdéssel a skót kormány is foglalkozott az utóbbi három hónapban. Egy háttéranyagban megállapították, hogy a növekvő idegenforgalmi ágazat mintegy 206 ezer munkavállalót foglalkoztat, és jelentős gazdasági lehetőségeket biztosít. A kabinet arra is figyelmeztetett, hogy az új adó bevezetésének javaslatai jelentős ellenállást váltottak ki a skóciai turisztikai iparágból.
Edinburgh óvárosa 1995 óta az UNESCO Világörökség része.