Mondjon le a "tökéletes karácsonyról", máris sok feszültségtől megszabadul. Szondy Máté pszichológussal beszélgettünk.
Jó esetben az ünnepek nem a család - ide értve a ritkán látott rokonok - elviseléséről szólnak, hanem arról, hogyan tölthetünk el "elég jól" néhány olyan napot, ami eltér az átlagos rutintól - mondja Szondy Máté pszichológus. Bár sok kapcsolatban és családban a karácsony rengeteg pozitív élmény és érzés forrása, de mint minden ünnep, úgy a karácsony is alkalmazkodást kíván, és emiatt sok feszültség kapcsolódhat hozzá.
Szondy Máté adott néhány tippet, amivel zökkenőmentesebbé válhat az ünnep:
- fogadjuk el, hogy nem kell tökéletesnek lennie a karácsonyunknak, az ünnepi menünek, az ajándékoknak
- figyeljük meg, miként hatnak ránk a megszokott családi rituálék. Vajon még okoznak bennünk kellemes, nosztalgikus érzéseket? Ha nem, akkor ki tudunk alakítani új családi szokásokat, rituálékat?
- tudatosan kontrolláljuk az alkoholfogyasztásunkat, ez segíthet elkerülni a konfliktusokat
- ha azt érezzük hogy egy kis szünetre, levegőre van szükségünk, mert már sok volt a családból, akkor azt adjuk meg magunknak és nyugodtan vonuljunk félre
A pszichológus azt mondja, amikor két ember párkapcsolatot alakít ki, mindketten számos szokást, rituálét, emléket, érzést és elvárást hoznak magukkal az ünnepekre, illetve konkrétan a karácsonyra vonatkozóan a családjukból. Ezek a családi minták az egészen apró kérdésektől kezdve - mint hogy mi legyen a karácsonyi menü - a legkomolyabb kérdésekig (egyáltalán ünnepeljük-e a karácsonyt) terjednek. Szondy Máté hozzáteszi: ahhoz, hogy gördülékenyen és élvezetesen teljen a karácsony, ezeket a rituálékat össze kell hangolni, ekkor pedig nagyon fontos a kompromisszumkészség.
Az egyik legmegterhelőbb kérdés a családi logisztika összehangolása, a legcélravezetőbb itt is a nyílt és egyértelmű kommunikáció.
A "kinek a családját látogatjuk meg korábban" kérdésre például az egyik lehetséges válasz az, ha évenként váltogatjuk a sorrendet. Más párok összcsaládi karácsonyt szerveznek, ami segít elkerülni az elsőbbségért folytatott versengést.
Az egyik legfeszültebb időszak is lehet
A komoly anyagi kiadásokkal járó karácsony sokszor feszültséget és vitákat szül, ráadásul az ilyenkor szokásos családi találkozások miatt olyan rokonokkal is kapcsolatba kerülhetünk, akiket a veszekedések veszélye miatt legszívesebben elkerülnénk. És az alkoholfogyasztás sem az érett, hatékony feszültségkezelésnek kedvez - teszi hozzá.
Az előbbiek hatását tovább súlyosbítja, ha "tökéletes" karácsony szeretnénk, ha "tökéletesen" akarjuk érezni magunkat, ha "tökéletes" házigazdák akarunk lenni.
Ebben az állapotban félve figyeljük a hibákat ,és túlzó reakciókat adunk rájuk. Elfelejtjük hogy nincs "tökéletes" karácsony és megfelel, ha "elég jó" karácsonyunk van.
A statisztikák szerint a karácsonyi ünnepek után megnő a válások száma, aminek két oka van. Egyrészt a karácsonyhoz kapcsolódó stresszt sok esetben nem tudjuk elválasztani a párkapcsolatunk megítélésétől, emiatt sötétebb színben kezdjük látni párunkat és a kapcsolatunkat is. Másrészt gyakran előfordul, hogy a korábban is fontolgatott válási szándékot nem karácsony előtt jelentjük be, mert félünk annak hatásától és megítélésétől. Sokan úgy vannak vele,
kevésbé fáj majd neki, ha túl vagyunk az ünnepeken.