A puding próbája állítólag az evés, legalábbis ha sikerül elkészíteni. Például az igazi angol karácsonyi pudingot, ami a nálunk leginkább népszerű csokis-vaníliás alapváltozattól jelentősen eltér. Főként az, amit II. Erzsébet királynőnek készítenek 24 féle hozzávalóból. Akár meg is próbálkozhatunk vele.
A hagyományos angol recept szerint is legalább 13 összetevője van – jelképezve Krisztust és a 12 apostolt – a karácsonyi pudingnak. Ezt még megtöbbszörözi a királynő szakácsa. Nekünk meglehetősen szokatlanul apróra vágott marhafaggyú és sárgarépa is kerül bele, s a brandy mellett a középbarna Ale sör is.
Ez az a bizonyos puding, amit II. Erzsébet minden karácsonykor ajándékoz a szolgálatában álló személyzetnek, a palota alkalmazottainak, az udvari postahivatal és a palotaőrség tagjainak. A protokoll listán összesen 550 fő szerepel, évente mégis 1500-1600 darabot rendel a királynő az ünnepi finomságból. S el is ajándékozza, mert általában személyenként három pudingot kapnak az alkalmazottai, hogy osszák meg családjukkal vagy a barátaikkal. Mindegyik pudingot kísérőkártyával látnak el, a királynő és Fülöp herceg aláírásával.
A puding fogyasztása és ajándékozása régi hagyomány a királyi családban. Az évszázadokra visszanyúló tradíció elindítója a hannoveri születésű I. György volt. Amikor először tartózkodott Angliában 1714-ben, azt kérte, hogy pudingot szolgáljanak fel neki karácsonykor. A későbbi utódok, II. Erzsébet nagyapja V. György és apja, VI. György viszont az királyi ajándékozás rangjára emelte ezt a desszertféleséget. A királynő, illetve elődei előbb a Harrods Áruháztól rendelték a karácsonyi ajándékpudingot, majd az uralkodónő 1999-ben az olcsóbb Tescóra váltott. A Harrodsnál összegyűjtött klubkártyája hűségpontjait pedig egy hajléktalannak ajándékozta!
Természetesen a királyi asztalra nem a szupermarket pudingja kerül, hanem a királyi család szakácsa készíti el.
Peter Morgan-Jones, aki ma a HammondCare Demencia Központ séfje/élelmiszer-nagykövete, öt évet töltött a Buckingham-palota konyháján. Ő osztotta meg a királynő pudingjának receptjét Ausztrália legnépszerűbb gasztrobloggerével, Lorraine Elliott-val, aki a Not Quite Nigella – Nem elég Nigella c. blogján tette közzé (hasonló címmel e-könyve is jelent meg a Penguin Kiadó gondozásában).
Úgy, hogy most neki köszönhetően bárki nekifoghat őfelsége pudingjának elkészítéséhez.
Hozzávalók:
250 gramm currant mazsola
350 gramm mag nélküli mazsolaszőlő
120 gramm apróra vágott kandírozott vegyes héj (narancs, citrom)
350 gramm sultana mazsola
100 gramm apróra vágott kandírozott cseresznye
170 gramm blansírozott szeletelt mandula
1 hámozott, durvára szeletelt, főzött fanyar alma
1 megtisztított (hámozott), apróra vágott sárgarépa
5 teáskanál reszelt narancshéj
2 teáskanál reszelt citromhéj
230 gramm apróra vágott marhafaggyú
100 gramm friss fehér zsemlemorzsa
230 gramm sima liszt
230 gramm barna cukor
fél teáskanál fahéj
1 teáskanál só
fél teáskanál reszelt szerecsendió
4 evőkanál brandy
1 teáskanál téli fűszerkeverék (őrölt:szegfűbors vagy szerecsendióvirág, gyömbér, koriandermag)
4 evőkanál friss narancslé
120 ml stout (középbarna Ale sör)
6 tojás
3 evőkanál citromlé
vaj a pudingforma kikenésére
Elkészítése: Rakjuk a száraz gyümölcsöt, a cseresznyét, a kandírozott és reszelt citrushéjakat egy nagy tálba az almával, a sárgarépával és a mandulával együtt. Adjuk hozzá a marhafaggyút, és keverjük össze. Ezt követően forgassuk össze a liszttel, kenyérmorzsával, sóval, fűszerkeverékkel, fahéjjal és barna cukorral.
A tojásokat könnyed mozdulatokkal verjük fel habosra. Adjuk hozzá a sört, brandyt, a narancs- és citromlevet. Forgassuk jól össze az egész keveréket, majd négy kivajazott 750 ml-es pudingformába rakjuk (az angoloknak speciális pudingfőző edénye van), fedjük le zsírpapírral, de győződjünk meg róla, hogy puding nem került az edény peremére a zsírpapír fölé. Takarjuk be alufóliával is a pudingot, és lefedve gőzöljük 8 órán keresztül.
Ha kihűlt, légmentes tartóban tároljuk. Így akár 12 hónapig is tárolható! Újramelegítéskor 2 órán át gőzöljük vagy tegyük mikrohullámú sütőbe (előtte az alumínium fóliát távolítsuk el).