Különös jelenségre lettek figyelmesek az emberek szerte Japánban: októberben is kivirágoztak a híres cseresznyefák, a sakurák.
A rózsaszín és fehér virágok a természetes rendjük szerint tavasszal nyílnak, mintegy két hétig – a világ minden tájáról érkező turisták legnagyobb gyönyörűségére.
Most viszont már több mint 300 ember jelezte, hogy a környezetében másodvirágzásnak indultak a cseresznyefák.
"Történt már ilyen, de nem emlékszem, hogy láttam volna ilyen erőteljes őszi virágzást" – mondta a Japán Virágszövetség szakértője, Hiroyuki Wada
A tudósok szerint a tájfunok lehetnek a ludasok, a fák levelei ugyanis egy olyan hormont bocsátanak ki, ami megakadályozza, hogy a rügyek kipattanjanak. Ebben az évben viszont az erős tájfunok miatt sok fa elveszítette a leveleit – így a hormonok sem gátolták meg a virágzást.
Ehhez jön még hozzá az évszakhoz képest jóval melegebb hőmérséklet, ami szintén összezavarhatta a növényeket.
Sakura surprise: Japan’s cherry blossoms flowering in October: https://t.co/jZggBFooKJ
— Tokyo Weekender (@Tokyo_Weekender) 18 October 2018
Wada szerint azok a rügyek, amik most kinyíltak – érthető okból – jövő tavasszal már nem hoznak újra virágot, de összességében a mostani jelenség csak "minimálisan" befolyásolhatja a következő sakura szezont.
Idén Japán sokat szenvedett a tájfunoktól, egyikük, a Jebi névre keresztelt vihar volt az elmúlt 25 évben a legerősebb: 10 ember halálát okozta és rendkívül sok kárt okozott.
(BBC)