Élet+Stílus hvg.hu 2018. augusztus. 29. 09:51

Van, ami a műanyag szívószálnál is nagyobb károkat okoz

Van, ami a műanyag szívószálnál is nagyobb károkat okoz

Az elmúlt időszakban úgy tűnhetett, hogy nincs a műanyag szívószálnál gonoszabb és kártékonyabb emberi találmány. Cégek, városok, országok vették tiltólistára a nyári koktélok bevett kiegészítőjét, miután a környezetvédők elborzasztó képekkel illusztrálták, hogy milyen károkat okoz a vizek élővilágában a műanyag.

Most azonban felbukkant egy új ellenség: a cigarettacsikk. A dohányzásról mindenki tudja, hogy káros az egészségre, de most kiderült, hogy akkor is képes károkat okozni, amikor már elszívták. A cigaretta filterében található műanyag ugyanis nem bomlik le. Cserébe nagyon könnyen eljut a tengerek és óceánok vizébe, nem függetlenül attól, hogy a dohányosok szeretik lazán eldobni a csikkeket.

Vannak szakértők, akik azt mondják, a cigarettákat egyszerűen filter nélkül kellene gyártani, ezek nem többek ugyanis marketing eszköznél, az egészségre nézve semmi hasznuk. Ezt Thomas Novotny, a San Diegói Állami Egyetem közegészségügyi professzora vázolta fel az NBC Newsnak.

Évente 5,5 trillió cigarettát gyártanak világszerte, a legtöbbet filterrel. A filter állítólag csökkenti a beszívott kátrány mennyiségét, ugyanakkor arra kényszeríti a dohányost, hogy mélyebben szívjon bele a cigarettába, vagyis egy káros termék egészségesebb verziójának az illúzióját adja.

A filterek jelentősen hozzájárulnak a környezet műanyagszennyezéséhez, a kutatók a csikkek maradványait megtalálták a tengeri élőlények szervezetében is.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.