Pert nyert a Terminator alkotói ellen is, mert ötleteket loptak tőle a filmhez.
Nyolcvannégy éves korában meghalt Harlan Ellison, az elmúlt évtizedek egyik legtermékenyebb amerikai írója, a sci-fi mestere. Több mint félévszázados írói karrierje alatt Ellison mintegy 50 könyvet és több mint 1400 esszét, cikket, filmes és televíziós forgatókönyvet írt.
Ő írta például a Star Trek egyik leghíresebb, City on the Edge of Forever című epizódját, amiben Kirk kapitánynak és Spocknak vissza kell mennie az időben a gazdasági világválság Amerikájába, hogy visszatereljék a történelmet a megfelelő útra. Ez viszont csak úgy sikerülhet, ha Kirk feláldozza érte a szerelmét. Ellison nem volt túl boldog, mikor a sorozat alkotói utólag átírták az epizódot: éppen tartott ugyanis a vietnami háború, Ellison háborúellenes üzenete pedig így nem fért bele a sorozatba – írja a Variety.
Impossibly, Harlan Ellison, who relished his status as science fiction & fantasy's chief curmudgeon and controversial, celebrated raconteur, has died. He was 84.
— B&N Sci-Fi & Fantasy (@BNSciFi) June 28, 2018
This is a piece we published last year, reflecting on his storied career: https://t.co/mVcTPxsj9S pic.twitter.com/0UHN3aD45g
Bár sci-fi íróként volt közismert – elnyerte a műfaj egy tucat Hugo- és Nebula-díját –, Ellison számos más műfajban is otthon volt. Forgatókönyveiért többször is megkapta az az amerikai Írók céhének díját, köztük az eredeti Star Trek-sorozat egyik epizódjának forgatókönyvéért.
Twitter-üzenetében Stephen King is méltatta:
Harlan Ellison – az amerikai esszéirodalomban nem volt, és nem is lesz hozzá hasonló.
Az amerikai szerző műveit tucatnyi nyelvre lefordították, az 1969-ben írt A fiú és kutyája – amely a nukleáris háború által elpusztított világot mutatja be – magyarul is megjelent. Ebből Don Johnson főszereplésével film is készült, aminek forgatókönyvét szintén Ellison írta.
Az 1934-ben Clevelandben zsidó családban született írónak gyermekkorában sok megaláztatást kellett elviselnie. Tanulmányait az Ohiói Állami Egyetemen abba kellett hagynia, mert kezet emelt egy tanárra, aki azt mondta róla, hogy nincs tehetsége az íráshoz. A katonai szolgálat után kezdődött írói karrierje. Írásai gyakran harciasok, disszonánsak voltak, csakúgy mint magánélete. Ellenezte hazája részvételét az indokínai háborúban, harcolt a polgárjogokért.