Egy globális műholdas kutatás szerint tavaly minden másodpercben legalább egy futballpályányi erdőterület eltűnt a Föld színéről, összesen pedig egy Olaszországnyi méretű területet fosztottak meg a fáktól.
Az erdőirtások többsége illegálisan történt. Az erdőségeket műholdas segítséggel monitorozó Global Forest Watch nevű szervezet szerint 29,4 millió hektár területen vágták ki a fákat 2017-ben, ez a második legnagyobb mértékű erdőpusztítás 2001 óta – amióta erről a tevékenységről a Global Forest Watch adatokat gyűjt.
A 29,4 millió hektár hatalmas szám: azt jelenti, hogy átlagosan mindennap összesen egy New York Cityvel lett kevesebb az erdős területek mérete, minden száz nap alatt pedig egy Skóciányi területtel lett kevesebb erdő a Földön. Egy év alatt gyakorlatilag egy Olaszországnyi méretű erdő tűnt el a bolygónkról.
2003 óta megduplázódott az erdőirtások mértéke, és 2008 óta kifejezetten a trópusi esőerdők megszüntetésének mértéke is megkétszereződött. Az erdők elpusztításának egy jelentős része többek között Dél-Amerikában, azon belül is például Kolumbiában, illetve az afrikai Kongói Demokratikus Köztársaságban történt, míg mondjuk Kínában és Indiában új erdőket telepítettek, Indonéziában pedig kevesebb erdő tűnt el tavaly, köszönhetően a hathatós kormányzati beavatkozásnak és a kevesebb erdőtűznek. Ez utóbbit azért is nagy fontos kiemelni, mert 2016-ban különösen sok erdőtűz pusztított Indonéziában és a környező országokban, ami az erdőségek rekordmértékű pusztulásához vezetett.
Az erdők eltűnése nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez, hiszen így évente nagyjából annyi felszabaduló szén-dioxid kerül a levegőbe, mint amennyi az Egyesült Államok éves szénkibocsátása. Ezen felül az újratelepítés nélküli fakitermelés az egyik oka annak, hogy az elmúlt negyven évben a vadon élő állatok és növények közel felének megszűnt az élőhelye.
Az erdőirtások következtében a fák helyén mezőgazdasági tevékenységet lehet folytatni, ezért ölt ekkora méreteket a pusztítás. Általában szóját, olajpálmát termesztenek vagy szarvasmarhákat legeltetnek az így kultivált területeken – írja a Guardian.