Élet+Stílus hvg.hu 2018. június. 14. 21:05

Kiderült, hogy Einsteinnek is voltak rasszista nézetei

Egy most kiadott útinaplójában többek között a kínaiakra és az egyiptomiakra is tesz megjegyzéseket.

Meglehetősen rasszista megjegyzéseket találtak Albert Einstein egy most kiadott naplójában - írja a CNN. Míg a világhírű fizikust egészen eddig egy humanitárius ikonnak gondolták, egyszer pedig a faji alapú szegregációról azt mondta, hogy a fehérek betegsége, a Princeton University Press által most kiadott 1922-23-as útinaplóiban kifejezetten rasszista mondatok is találhatók.

A naplót Einstein a Távol-Keleten, Palesztinában és Spanyolországban tett utazásai alatt írta, a kínaiakról pedig azt írja benne, hogy "szorgalmas, koszos és korlátolt emberek", akik "nem padon ülnek, amikor esznek, hanem guggolnak, mint mikor az európaiak könnyítenek magukon az erdőben". A továbbiakban Einstein azt is írja, hogy a kínai "egy különös, csordaszerű nemzet", a kínaiak pedig "sokszor inkább automaták, mint emberek".

"Sajnálatos lenne, ha ezek a kínaiak kitúrnák az összes többi fajt. A hozzánk hasonlók számára a puszta gondolat is kimondhatatlanul szomorú" - írta a fizikus a naplójába.

A kínaiak mellett az egyiptomiakra és a Srí Lanka-iakra is tesz megjegyzéseket: Port Szaíd kikötőjében arról ír, hogy a "legkülönfélébb árnyalatú" emberek mentek fel a hajójukra, "mintha a pokol köpte volna ki őket", illetve csőcselékként, söpredékként jellemzi őket, a Srí Lanka-i Colombóban pedig a helyieket "tolakodóként" és "primitívként" írja le.

Einstein a naplóban alapvetően sztereotip módon ábrázolja az embereket és a különböző nemzeteket, a japánokról viszont jó véleménnyel van, róluk azt írja, hogy nem hivalkodnak és tisztességesek.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.