Vándor Éva
Szerzőnk Vándor Éva

Tűzvészben életek múlhatnak egy jó döntésen. Nagyon sok tűz azért képes nagy pusztítást végbevinni, mert ezt lehetővé tesszük, így aztán jobb, ha tudjuk, mit kell tenni, ha tűzbe borul a világ körülöttünk.

Portugália legnagyobb tűzvészének vannak csodával határos megmenekülései. Tizenkét ember például csak azért maradt életben, mert a falujukat elzáró tűz elől egy víztartályba menekültek. A bátor és leleményes emberek között, akik több mint hat órát töltöttek a tartályban, volt egy 95 éves mozgáskorlátozott nő is, ő is életben maradt. Az egyik túlélő szerint ha nem tudtak volna menedéket találni a víztartályban, szinte biztos, hogy odavesztek volna.

Előbb a villámlások, később már gyújtogatás számlájára írt portugáliai tűzvészben eddig 64 ember halt meg, sokan az autójukban égtek bent. A túlélők azt mondták, olyan érzésük volt, mintha egy horrorfilmben lennének.

AFP / Adrian Dennis

Horrorfilmet lehetett volna forgatni a Londonban porig égett Grenfell Towernél, ahol szintén voltak túlélők, akik hihetetlen jelenetek árán menekültek meg. Egy szemtanú például látta, hogy az épület kilencedik vagy tizedik emeletéről egy nő kidobta a kisbabáját, hogy megmentse a lángoktól. A gyereket egy járókelő kapta el. „Mindenfelé dörömbölő és segítségért kiabáló embereket láttam. Mi lentről nyugtattuk őket, mondtuk, hogy mindent megteszünk, és hívtuk már a segélyhívót, de érthető módon halálra vált arccal néztek vissza ránk” – mondta egy szemtanú.

Mi az a minden, amit meg lehet tenni? Hogy lehet felkészülni egy olyan helyzetre, amikor minden oldalról lángok vesznek körül? Vannak lehetetlen csapdák, de az biztos, hogy ha tudjuk, mit kell tenni, az életet menthet.

Előre kell gondolkodni

A tüzeket a legegyszerűbb megelőzni, vagy még kialakulásukkor megfékezni – figyelmeztet Mukics Dániel tűzoltó őrnagy, a Katasztrófavédelem helyettes szóvivője, hangsúlyozva, hogy pont a londoni tűzhöz hasonló eseteket próbálják megelőzni a lakóknak sokszor nyűgnek tűnő ellenőrzésekkel. Magyarországon a Grenfell Towerhez hasonló magasságú lakóépületek nincsenek ugyan, de a katasztrófavédelemnek vannak 42 méter mentési magasságú emelőkosaras és létrás járművei is, amelyekkel az átlagosan 30-35 méter magas panelházak legfelső szintjei is elérhetőek. A tűzvédelmi ellenőrzések mellett rendszeresen tartanak gyakorlatokat is ezekben a magas épületekben.

MTI / AP / Frank Augstein

A Grenfell Tower a felismerhetetlenségig leégett, a képekből ítélve igazán lehetetlen küldetésnek tűnt a menekülés. A lakók helyzetét megnehezítette, hogy az épületnek komoly tűzvédelmi hiányosságai voltak, ha például fel lett volna szerelve tűzcsapokkal, akkor szinte biztos, hogy a tűznek nem lett volna ennyi áldozata. A szakértők ezért is mondják azt, hogy egy többemeletes épület biztonsága szinte teljes egészében az épületen múlik, és persze minél magasabban vagyunk, annál nehezebb kijutni. De mégis mit lehet tenni?

A legelső szabály betartásán nagyban múlnak az esélyeink:

ne pánikoljunk.

Ez nyilván nem egyszerű, de a kijutáshoz tényleg szükség van a tiszta, vagy legalábbis viszonylag tiszta gondolatokra. Legyünk tisztában az épület elrendezésével, és még mielőtt nekiindulnánk, legyen a fejünkben legalább egy, de inkább két menekülő útvonal.

A pánik azért sem jó barátunk, mert ilyenkor ösztönösen és minél gyorsabban menekülni kezdenénk. Ne tegyük. Mielőtt egy lépést is tennénk, először próbáljuk megbecsülni, hogy merre lehet a tűz.

Ha például úgy tűnik, hogy minden menekülő útvonalat elzárnak a lángok, akkor az a legfontosabb, hogy találjunk egy biztonságos helyiséget, lehetőleg nyitható ablakkal és távol a tűztől. Fontos, hogy az ajtót ne csak bezárjuk, hanem próbáljuk meg a rendelkezésre álló anyagokkal – ágyneműkkel, szőnyeggel eltorlaszolni, hogy a füst ne szivárogjon be a nyílásokon.

MTI / Nagy Lajos

A feldőlt gyertyát, vagy tűzhelyen meggyulladt ételt némi lélekjelenléttel és egy konyharuhával másodpercek alatt el lehet oltani. Ha ez mégsem sikerülne, vagy későn érkezik valaki a helyszínre és már kiterjedt lakástűzzel találkozik, a legfontosabb, hogy azonnal ereszkedjen négykézláb helyzetbe. A mindennapi használati tárgyaink jó része műanyagból készül, az égésük során mérgező gázok keletkeznek. Ha négykézláb közelítjük meg a lakás kijáratát, elkerülhetjük a felfelé szálló mérgező füst és forró levegő okozta füstmérgezést és az ebből adódó eszméletvesztést – magyarázza Mukics Dániel.

Ha biztonságosan kimenekültünk az égő szobából vagy lakásból, akkor jött el a telefonálás ideje: azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot, mondjuk el, hogy hol van a tűz, mi az, ami ég, és hogy vannak-e emberek veszélyben. A vészhelyzet kellős közepén talán nem jut eszünkbe a logikus gondolat, de minél hamarabb értesülnek a tűzoltók az esetről, annál gyorsabban érnek a helyszínre és kezdhetik meg az életmentést és a tűzoltást. Ha épp nincs a közelben telefon, akkor a legegyszerűbb módszert kell választani: ki kell nyitni az ablakot, és segítségért kiáltani.

És persze minden óvatosság és helyzetfelismerés ellenére előfordulhat, hogy lángra kap a ruhánk. Ebben az esetben bármit csináltunk is addig, hagyjuk abba, vessük magunkat a földre, és ha tudjuk, takarjuk el az arcunkat. A lángok kioltására a leghatásosabb módszer, ha oda-vissza gördülünk egyik oldalunkról a másikra. Ha mégis az ösztönünkre hallgatnánk, és futni kezdenénk, csak magunknak ártanánk, ilyenkor ugyanis csak jobban és gyorsabban ég a tűz. Ha sikerült eloltani magunkon a lángokat, próbáljunk minél hamarabb vízzel lehűteni a megégett bőrünket. És persze azán menjünk orvoshoz.

MTI / Lakatos Péter

Nagyon sok tűz azért képes nagy pusztítást végbevinni, mert ezt lehetővé tesszük. Az például logikus alapvetésnek tűnik, hogy a társasházakból leggyorsabban a folyosókon lehet kijutni a lépcsőházba és onnan az utcára, vagyis ha ott tároljuk a ruhaszárítót, babakocsit, kerékpárt vagy sok minden mást, egyrészt a saját kijutásunkat akadályozzuk, másrészt a tűzoltók munkáját is megnehezítjük. Sokan mégis pont ezt teszik. (Az előírások szerint a régi házak esetében 110, az új építésűeknél 120 cm széles sávot kell szabadon hagyni.) Szintén az esélyeinket rontjuk egy tűzvész esetén a vagyonvédelmi rácsokkal: a betörőket ugyan elriasztja, ám a bajba jutott emberek menekülését és a tűzoltók bejutását is lassítja. De sok múlhat azon is, hogy parkolnak-e autók a tűzoltási felvonulási területen – nyilvánvaló, hogy ha megközelíthetetlen az ingatlan, az késlelteti a mentést.

Az erdőtűznek saját játékszabályai vannak

A futótűzként terjed szófordulatot nem véletlenül használjuk: a lángok valóban gyorsan fel tudnak emészteni egy erdőt, ahogy azt Portugáliában most keservesen megtapasztalják. A túlélés érdekében azonban be lehet vetni pár hasznos trükköt. A sorban itt is az első, hogy hanyagoljuk a pánikot, a pániktól ugyanis kapkodva kezdjük el venni a levegőt, és a felforrósodott levegő belélegzése hamarabb végez velünk, mint pár égési sérülés. A pánikot azért is érdemes kiiktatni, mert ha még össze is pisiljük magunkat, csak tetézzük a bajt: a vizelet ugyanis nagyon jól vezeti a hőt, vagyis ez úgy néz ki, mintha forró vízzel öntenénk le a lábunkat.

Szintén fontos, főleg azért, mert elsőre logikus megoldásnak tűnhet: ne tegyünk vizes sálat az arcunk elé, mert ettől csak égési sérüléseket okozunk magunknak, és esélyünk sem lesz tiszta levegőhöz jutni. Egy sál a levegőben szálló hamut felfoghatja ugyan, de annyira nem sűrű a szövése, hogy a füstöt is kivédje. Az erdőtüzeket a túrázók szemszögéből jól ismerő szakértők azt ajánlják, hogy ha kezd felforrósodni a levegő, akkor fogjuk vissza a légzésünket. Az első mély lélegzet a forró levegőből sokkal több embert öl meg, mint a belélegzett füst.

MTI / EPA / Paulo Cunha

Ha épp egy dombon ér minket a tűz, akkor a legjobb, ha lefelé vesszük az irányt. A lángok ugyanis sokkal gyorsabban terjednek felfelé, mint gondolnánk. Érdemes megnézni azt is, hogy éppen hol vagyunk, és mi vesz körül, mivel a fű vagy a száraz avar sokkal gyorsabban ég, mint a zöld bokrok vagy a fák. Ebből a megfontolásból még az is jó megoldás lehet, ha egy olyan területet keresünk, amely már leégett – hiszen ott már nincs minek égnie.

Szabadtéri tüzek esetén már messziről látszik a füstfelhő, ami a tűz haladási irányát jelzi. A szél irányával merőlegesen távolodjunk el minél messzebb a helyszíntől – tanácsolja Mukics Dániel.

A portugáliai tűz áldozatainak a többsége az autójában halt meg, miközben a lángok elől menekült. Ha egy erdőtűz közelében történetesen autóval járunk, szintén fontos, hogy minél távolabb kerüljünk a sugárzó hőtől, a sűrű bokros területektől. Ne felejtsük el felkapcsolni a vészlámpát, a rossz látási viszonyok miatt például a bozót- és erdőtüzek esetén elég sok az autóbaleset is. A túlélés érdekében maradjunk az autóban, zárjuk be az ajtókat és az ablakokat, ha kéznél van egy takaró, tegyük magunkra és bukjunk le az ablak szintje alá. Ha már nagyon közel van a tűz, zárjuk el a szellőzőket és a légkondicionálót, és állítsuk le a motort.

MTI / EPA / Miguel A. Lopes

Ha történetesen egy völgy vagy szurdok választ el a tűztől, még véletlenül se gondoljuk, hogy biztonságban vagyunk, az izzó parázs ugyanis könnyen legyőzi ezt a távolságot. Szóval ne feledkezzünk bele a vöröslő ég bámulásába, mert könnyen lehet, hogy a következő percben már az életünkért fogunk futni.

Június 20-ától egyébként tűzgyújtási tilalmat rendeltek el Magyarország egész területére. Ez azt jelenti, hogy erdők és fásítások 200 méteres körzetében tilos tüzet gyújtani. Még a kijelölt tűzrakóhelyeken is tilos főzőcskézni.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?