Hogy csak zöldeket esznek-e, nem tudjuk. De hogy fújják, húzzák, pengetik, dobolnak velük, azt igen. A London Vegetable Orchestra (LVO) művészei zöldségekből alkotnak hangszereket, amelyekkel ismert művek "zöld" változatát adják elő.
Friss tökből, paprikából, maniókagyökérből, répából és sütőtökből készített hangszereken játszott művekkel szórakoztatják a brit zenerajongókat, immár több mint három éve. Az LVO tagjainak az előadásokhoz minden nap új zöldségekből kellett hangszert készíteniük, mert ha nem friss – vagy nem marad frissen – az alapanyag, nem lehet a megfelelő hangokon megszólaltatni az instrumentumokat.
Hát, ez bizony pazarlás a művészet oltárán, ami nekik sem igazán tetszik. De úgy tűnik, van megoldás. Kooperáltak a világ egyik legnagyobb hűtőgépgyártójával. Az LG szabadalmaztatott inverter lineáris kompresszor technológiája alkalmasnak bizonyult a hangszerek megmentésére. Amikor ugyanis a zenészek az LG hűtőjében tárolták a zöldséghangszereiket, gyakorlatilag még egy hét után sem változott az eszközök hangja. Sikerült kiküszöbölni a hosszabb időn át való élelmiszertárolás legnagyobb ellenségét, a hőmérséklet-ingadozást. Ez a technológia mindemellett alacsonyabb energiafogyasztást és kisebb zajkibocsátást is eredményez, a fejlesztések nyomán csökkenteni tudták a kompresszor mozgó alkatrészeinek súrlódását.
Zöldségzenekarért egyébként nem is kell Londonig utaznunk: a 2010-ben megalakult – s a Művészetek Völgyében is már fellépett – erdélyi Minestrone Band szintén csak zöldségeken játszik, mégpedig úgy, hogy a koncertek előtt a nagyközönség is figyelemmel kísérheti a hangszerek készítését. Az együttes egy-egy fellépése során 15-20 kiló zöldséget használ fel. Amit viszont ők a koncertek után meg is esznek. A zenekari tagok között van szakács is, aki a hangszerekből minestrone levest, lecsót és egyéb zöldséges ételeket készít.
Isten bizony, nem beszélünk zöldeket, utána lehet járni.