Élet+Stílus Jobline.hu 2017. június. 02. 11:07

Rugalmasabb hozzáállással növelhető a munkavállalói elköteleződés

A női munkavállalókkal kapcsolatos előítéletekről sokat, a megoldási javaslatokról kevesebbet lehet hallani, pedig szerencsére egyre több kezdeményezés bontakozik ki hazánkban is a családbarát munkakörnyezet megteremtéséért. Továbbra is messze vagyunk Európa élmezőnyétől a témában, de jó példa akad itthon is.

Több szektorban egyre aggasztóbbá válik a munkaerőhiány. A vezető munkaadók már a középiskolák küszöbén állnak. Eközben a női foglalkoztatottsági ráta a 15-64 évesek között 60,5% hazánkban (Ez az arány Svédországban a legmagasabb 74,5%-kal). A nemzetközi és hazai adatok is azt mutatják, hogy jelentős GDP növekedéssel járna, ha ezt az arányon sikerülne javítani, elsősorban azzal, hogy a munkaadók nagyobb mértékben támogatnák a munka-magánélet egyensúlyának megteremtését, és az édesanyák munkába való visszatérését. Ez azért is fontos, mert a KSH felmérése alapján az édesanyák újbóli bekapcsolódását a munkaerőpiacra, ezzel együtt pedig gyermekük bölcsődei elhelyezésének kérdését elsősorban a munkáltató hozzáállása befolyásolja. Hazánkban a gazdasági helyzetből kifolyólag a kétkeresős családmodell az általános. Egyre több nő érzi szükségét (akár belső, akár külső indíttatásból), hogy már a gyermeke fél- egyéves korától visszatérjen a munka világába.

Erre az igényre a munkaadói válasz kicsit lassabb ütemben érkezik. A rugalmas foglalkoztatási formák alkalmazása egyelőre elmarad az Európai Unió északi és nyugati tagállamainak gyakorlatától, de egyre több vállalat ismeri fel a lehetőséget a női munkaerőben, sokan kifejezetten családbarát munkakörnyezet és rugalmasabb munkavégzés bevezetésének kialakításán dolgoznak. A befektetett energia és pénz, továbbá a nyitott hozzáállás hosszú távon megéri a munkáltatóknak is, hiszen minél többet áldoz egy munkahely a családbarát környezetre, annál nagyobb mértékben emelkedik a munkavállalói (nemcsak a női) elköteleződés. A motivált és elhivatott munkaerő pedig komoly érték, sőt versenyelőny is a munkaerőpiacon uralkodó trendek alapján.

AFP / Stringer

A kis- és középvállalkozások azonban nehezen tudnak megbirkózni ezekkel a kihívásokkal, ezeknél a munkaadóknál nagyban függnek a lehetőségek a vezető hozzáállásától, miközben a multinacionális cégeknél sok esetben vállalati kultúra szerves része ez, sok helyen speciális kezdeményezést is útjára indítottak az utóbbi években. Van, ahol a cég holnapján hoztak létre külön baba-mama felületetet, hogy az éppen otthon lévő anyukák is tudják követni az aktuális híreket, változásokat, ami nagyban segít, hogyne essenek ki a vérkeringésből. Máshol több teret adnak az alternatív munkavégzésre, így például részmunkaidőben, vagy akár otthonról dolgozhatnak.

A Philip Morris Hungary-nál például komoly figyelmet szentelnek a kismamák támogatásának. A vállalati kultúra szerves részét alkotja náluk az, hogy megőrzik a pozíciót a kolléga visszatéréséig. Kis-Tamás Barbara kezdeményezésére létrehoztak egy baba-mama szobát, ami csak a gyerekeké és a babysittereké. „ Amikor várandós lettem az első gyermekemmel, a céggel együtt komoly dilemma elé kerültünk, hiszen a jogi igazgatói pozícióra nagyon nehéz ideiglenesen megbízni valakit. Felvetettem, hogy megoldható lenne-e az, hogy viszonylag rövid határidőn belül visszatérek, és elkezdek úgy dolgozni, hogy a baba is jön velem. Próbaverzióban kezdtük, azóta sikerrel bővítettük. Nagyon büszke vagyok arra, hogy amit én úttörőként elindítottam, mára több édesanyának is segítséget nyújtott”- mesélte Barbara.

A világ egyik vezető pénzügyi szolgáltató cége, a Morgan Stanley szintén kiemelten foglalkozik a munkaerőpiacról kiesett édesanyák integrálásával. 2016-ban indította el Budapesten is a „Return to Work – Lendüljön Újra Munkába” elnevezésű programját, melynek célja segíteni azon álláskeresőket, akik legalább két év kihagyás után szeretnének visszatérni hivatásukhoz vagy új karrierlehetőséget találni. A program sikerét már több személyes élettörténet is bizonyítja, például Kristóf Imoláé, aki tíz otthon töltött év után ennek a lehetőségnek köszönhetően állt újra munkába. „Visszatérni a munkába ilyen sok idő után nem egyszerű dolog, főleg nem egy olyan gyorsan változó szakmában, mint az informatika. A Morgan Stanley ebből a szempontból nem egy átlagos vállalat. A programjuk tényleg komoly segítséget jelent, hatalmas lehetőséget az újrakezdésre. Adtak időt a visszarázódásra, sok segítséget kaptam, hogy felvegyem újra a munka ritmusát” – eleveníti fel a kihívásokkal teli kezdetet.

Megemlíthetjük a GE Magyarországról induló Dolgozó Szülők Napja programját is a téma kapcsán. A programot, egy munkába visszatérő magyar édesanya, Marton Éva kezdeményezésére indítottak el, ma már több ezer munkatársukat segíti a világ 140 országában.

Azoknak, akik gyermekvállalásra készülnek, vagy éppen a visszatérés kihívásaival szembesülnek, érdemes kilátogatni június 10-én a Millenárisra, ahol személyesen érdeklődhetnek többek között ezekről a lehetőségekről is. A Jobline Női Karriernap ingyenes, csak regisztrálni kell. A helyszínre szeretettel várják a család minden tagját, ha pedig valaki gyermekével érkezne, a Játszóházban a gyermekfelügyeletben is segítenek a szervezők és a képzett babysitterek.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.