Másfél év után újra megmutatta magát a Zemplénben élő hiúz a WWF kameráján keresztül.
A korábbi, 2015 év végén rögzített videó óta sem nyomok, sem felvételek nem adtak egyértelmű jelet a zempléni hiúz hogylétéről, aggódtak is a kutatók - írta közleményében a WWF.
Idén tavasszal viszont előbb vadászok látták az állatot, a most közölt felvétel pedig kétséget kizáróan igazolja, hogy a hiúz él és virul.
A WWF és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság 2010 óta működik együtt a nagyragadozók kutatásában. Azóta újabb és újabb fotókkal, videókkal sikerül alátámasztani a faj jelenlétét.
A hazánkban őshonos hiúz és farkas nemcsak tekintélyt parancsoló urai az erdőknek, de valóban fontos szerepük van az erdei életközösség fenntartásában. A ragadozók jelenléte következtében megváltozik a növényevők viselkedése, létszámuk a természetes szintre csökken, ami lehetőséget ad az erdőnek a megújulásra.
Magyarországon az Északi-középhegység ad lehetőséget arra, hogy egykor eltűnt nagyragadozóink a környező országokból visszatérhessenek. Mind a hiúz, mind a farkas egyedszáma ma már 10 és 20 közé tehető, amely reménykeltő növekedést jelent, de még mindig igen alacsony érték, így az állomány egyelőre nem tekinthető stabilnak.
A kamerán látható Zemplénben élő hiúzról vélhetően 2010-ben készültek az első felvételek. Szabó Ádám nagyragadozó- kutató azóta figyeli és kíséri az útját. "Idén április végén vadászok jelezték, hogy hiúzt láttak a Zemplénben. A kameracsapda felvételeket ezután begyűjtöttem, és a videó megerősítette, hogy az állat épen és egészségesen járja az ösvényeket, erdei élőhelyén" - tette hozzá a szakember.