Élet+Stílus hvg.hu 2017. május. 22. 15:15

Miért nem vagyunk képesek rendszeresen megváltoztatni a jelszavainkat?

A halogatásra is van magyarázat, még akkor is, ha csak a baj van vele.

Tudjuk (és ha elfelejtenénk, a hírek emlékeztetnek rá), hogy a jelszó nem örökre szól, rendszeresen cserélni kell, mégis túl sokszor képtelenek vagyunk megtenni. Sőt tudjuk azt is, hogy léteznek jelszókezelő programok amelyek megkönnyítenék a dolgunkat, és biztonságban lennénk, de nagy eséllyel ezeket sem használjuk.

A jelszócsere tipikusan az a feladat, amelyet meg kell tenni, de nem tűnik sürgetőnek, és mi szeretünk halogatni. Hiszen a jelszavunk biztonságosan működik, megváltoztatni pedig időbe és energiába telik. Amivel persze egy szép kis csapdába navigáljuk magunkat. A halogatás témáját TED-előadásban is feldolgozó Margaret Heffernan szerint attól, hogy nem foglalkozunk egy problémával, esetleg ki is húzzuk a gondjaink, feladataink listájáról, csak sokkal valószínűbbé tesszük a katasztrófát, amelytől tartunk. A feladat kikerülésével átmenetileg megkönnyebbülhetünk, de hosszú távon csak felnagyítjuk a gondjainkat, ettől az egész még borzalmasabb lesz. Attól, hogy nem veszünk róla tudomást, nyilván még nem oldódik meg, csak időt adunk neki, hogy még nagyobbra nőjön. Talán akkorára, hogy már meg sem kíséreljük a megoldását.

A halogatásunknak sok oka lehet. A jelszómódosításnál – bár gyakran emlékeztetnek minket a problémára – egyszerűen nem érezzük a valós veszélyt. Szakértők szerint áldozattá kell válnunk ahhoz, hogy elveszítsük a legyőzhetetlenségünk illúzióját. Heffernan szerint azért halogatjuk az ehhez hasonló feladatokat, mert unalmasak, és nem kecsegtetnek semmilyen jutalommal. Értelemszerűen, ha valahol felsejlik a jutalom – a feladat szórakoztató, hasznosnak érezzük magunkat tőle – akkor könnyebben nekiveselkedünk. Ebben a kontextusban a szakember szerint a jelszóváltoztatás olyan, mint a fogmosás: egy olyan megelőző cselekvés, amelyet csak akkor teszünk meg, ha rutinná vált, ha már gondolkodás nélkül csináljuk. Az alternatíva pedig mindig rosszabb: fogorvos vagy hackelés – mind a kettőt érdemes elkerülni.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.