Biztonságos, hatásos és olcsóbb, mint a legtöbb piacon fellelhető termék. A kísérletekből legalább is ezt a következtetést vonta le a Bloomberg. A férfi fogamzásgátlás emberiséggel egyidős problémájára egy indiai egyetemi startup kínálhat megoldást.
Az új fogamzásgátló tulajdonképpen egy spermagyilkos polimer gél – valamiért pont olvasztott csokoládéhoz hasonlítják az állagát –, amely az ondóvezetékbe helyi érzéstelenítésben befecskendezve évekre biztosítja a védelmet a nem kívánt terhesség ellen.
Nagyjából a legfontosabb innovációnak tartják a maga műfajában az óvszer feltalálása óta. (Ez egyébként, mármint hogy olvasztott gumiból óvszert lehet készíteni, egy lengyel származású német vállalkozónak, Julius Frommnak a fejéből pattant ki.)
A Bloomberg szerint az új termék két éven belül megjelenik majd az indiai piacokon. Az indiai szakhatóság szerint az eljárás 98 százalékos biztonságot nyújt, vagyis nagyjából olyan hatásos, mint az óvszer. A kísérletek alapján az is elmondható, hogy nincs említésre méltó mellékhatása sem.
Ráadásul valamennyire kiegyenlítené a védekezés terhének az eloszlását, ez ugyanis még mindig nagyrészt a nők vállát nyomja. Az ENSZ adatai szerint Indiában a nők hatvan százaléka használ fogamzásgátló tablettát vagy valamilyen más fogamzásgátló eszközt, és mindössze nyolc százalékuk bízza a férfiakra a védekezést. Ennek részben az az oka, hogy az óvszervásárlást még mindig komoly társadalmi stigma övezi.
A férfi fogamzásgátlás nem számít prioritásnak a gyógyszercégek kutatásaiban. A kevés kutatás egyike ugyanakkor nemrég biztató eredményeket hozott: egy férfi-hormonháztartást szabályozó folyadék jelentősen csökkenteni tudta a spermiumok számát, és így a partner teherbe esésének a kockázatát is. A tesztelt férfiak 96 százalékánál ráadásul működött a módszer, az igazi nagy áttörés útjában egyelőre a jelenleg még gyakori mellékhatások – hangulatingadozás és izomfájdalmak – állnak.
Noha az egész világon jelentős igény mutaktozik a biztonságos és olcsó fogamzásgátló módszerekre, a nagy gyógyszercégek egyelőre nem kapdkodnak a lehetőségért, hogy erőforrásokat és pénzt áldozzanak egy versenyképes, férfiaknak szánt eszköz kifejlesztésére. A Bloombergnek egy nőgyógyász professzor azt mondta, ez főként azzal magyarázható, hogy ezeket a nagy cégeket főleg fehér, középkorú férfiak irányítják, és ha nők lennének a helyükben, teljesen más lenne a helyzet.