Magyar fák már többször nyertek a versenyen, most a Jászai Mari tér harmincas évekbeli platánja mutathatja meg, hány rajongója van.
Idén 16 ország fája mellett a magyarországi Év Fája verseny győztesére, a Jászai Mari téri platánra is lehet szavazni az Európai Év Fája versenyen február végéig a kezdeményezés honlapján. Tavaly a 250 ezer szavazó közül több mint 72 ezer a magyar fát támogatta, ezzel a bátaszéki molyhos tölgy elsőként végzett a versenyben – áll a magyar kihívást szervező Ökotárs Alapítvány MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az Európai Év Fája verseny célja, hogy felhívja a figyelmet a fák és az emberek közötti kapcsolatok fontosságára, a faegyedek és facsoportok európai kulturális és természeti örökségben betöltött szerepére és jelentőségére.
Magyarországot a nemzetközi mezőnyben a budapesti Jászai Mari tér legszebb platánja képviseli, amely 2016 novemberében, a verseny történetében első budapesti faként, 3545 szavazattal lett a hazai Év Fája cím birtokosa. Idén Anglia, Belgium, Bulgária, Csehország, Észak-Írország, Észtország, Írország, Franciaország, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Németország, Skócia, Spanyolország, Szlovákia és Wales jelöltjei versenyeznek egymással.
Az idei döntősök között megtalálható Európa egyik legöregebb fája is, a litván Stelmuzé tölgy, vagy olyan fák, amelyek együtt nőttek fel a körülöttük játszadozó gyermekekkel, illetve olyan városi fejlesztések túlélői is, mint a walesi Brimmon tölgy. Idén először egy szavazó két fára is leadhatja voksát a február 28-ig tartó szavazáson. Az eredmény március 21-én, az erdők világnapján, a brüsszeli díjátadón derül ki.
A verseny történetében három alkalommal nyerte el magyar fa az Európai Év Fája címet: 2012-ben egy felsőmocsoládi öreg hárs, 2013-ban egy egri platán, tavaly pedig egy bátaszéki molyhos tölgy lett az Európai Év Fája.
A nemzetközi versenyt a Environmental Partnership Association szervezi, a magyar fordulót pedig a hat alapítványt tömörítő EPA magyar tagja, az Ökotárs Alapítvány. A mozgalomban évente több százezren vesznek részt, a versengő országok száma pedig a kezdetek óta ötről tizenhatra emelkedett.
A Jászai Mari téri platánt 1936-1938 körül ültették el a téren, amelyet eredetileg 1903-ban parkosítottak, és sokáig a Rudolf tér nevet viselte. A területet 1950-ben keresztelték át Jászai Mari térre, a magyar színésznő születésének 100. évfordulója alkalmából. Az itt álló faóriás az ország egyik leglátogatottabb faegyede, amelynek képét számtalan családi album őrzi az alatta megpihenők képmásaival, sőt, Radnóti Miklós és felesége is gyakran pihent meg az árnyékában.