Itthon sok helyen kerül az ünnepi asztalra gesztenyével töltött pulyka, gesztenyés káposztával körített kacsasült. Mi most rendhagyó gesztenyés fogásokat ajánlunk, spanyol módra, a magyar szájíznek is megfelelően.
A Pireneusok gyűrűjében található kis hegyi település, Viladrau és környéke egyaránt híres ásványvizéről és szelídgesztenyéseiről. A városka – amelynek körzetében az első gesztenyeültetvényeket a Római Birodalom idején telepítették – zászlaját és címerét egy kilencágú, ősrégi gesztenyefa díszíti. A valóságban több mint jelkép a gesztenye.
Ugyan évente egyszer, október végén, külön is több napos fesztiválon ünneplik - amikor a főtér egy nagy közös gesztenyesütő hely - , valójában egész évben főszerepet játszik a konyhájukon. Sorakozik kamrában, asztalon a gesztenyés kolbász, szalámi, sajt, gesztenyével készült pörkölt, ragu, oldalas, szűzpecsenye, torta, gyümölcskenyér, különböző krémek és a franciáktól átvett marron glacé, az édes, cukros gesztenye. Talán az sem meglepő, hogy gesztenyesör és likőr is készül erre felé.
A viladraui választékból bármelyik gesztenyés étel bekerülhet a mi ünnepi menünkbe. Kedvezve azoknak, akik a karácsonyt sem tudják sertéshús nélkül elképzelni, a gesztenyés szűzpecsenye és a pörkölt receptjét adjuk közre, eredeti kútfőkből.
Szűzpecsenye gesztenyével
A Cooking experiences gasztroblogot jegyző Alberto Cornejo Navarro „luxusvacsorát” ajánl karácsonyra az ibériai vagy fehér házi sertés szűzpecsenyéjéből édes Pedro Ximénez borban párolva.
Hozzávalók (4 főre):
4 adag szűzérme (kb. 80 dkg), egy fej hagyma, 2,5 dl húsleves, 2,5 dl Pedro Ximénez bor (édes bor), 16 darab gesztenye, 6 dkg mazsola, 1 evőkanál liszt, extra szűz olívaolaj, őrölt bors, só.
Elkészítése:
Áztassuk be a mazsolát a borba. Süssük meg a beirdalt gesztenyét, és távolítsuk el a héját. Helyezzük forró olajba, s fedett serpenyőben mindkét oldalán süssük arany barnára a szűzpecsenyét, majd rakjuk egy tányérra pihentetni a húst. A vékony csíkokra vágott hagymát kevés olajon pároljuk meg, amikor barnulni kezd, adjuk hozzá a kanál lisztet, s kevergessük, amíg tejeskávé színe lesz. Öntsük hozzá a Pedro Ximénez bort, mazsolát, húslevest és rakjunk bele pici sót. Addig keverjük, amíg homogén mártást kapunk. Ezután belehelyezzük a gesztenyét és a szűzérméket, együtt kb. 20 percig lassú tűzön főzzük, amíg a mártás besűrűsödik, és a szűzpecsenye is átpuhul a megpirult kéreg alatt. Tálaláskor frissen őrölt borssal szórjuk meg.
Sertéspörkölt gesztenyével
Hozzávalók (4-6 személyre):
1,5 kg sovány sertéshús, 3/4 kg gesztenye, 2 gerezd fokhagyma, 2 fej vöröshagyma, 1 evőkanál liszt, 2 dl fehérbor, olívaolaj (vagy napraforgóolaj), víz, só és bors.
Elkészítése:
Vágjuk fel kockára a húst, sózzuk és borsozzuk, majd egy lábasba rakva ráöntjük az olívaolajt. Ezután hozzáadjuk az összetört fokhagymát és felaprított hagymát, majd lassan kevergetjük egészen addig, amíg a hagyma barnára sül. A következő lépésben hozzákeverjük a lisztet, majd jöhet az egészre a fehérbor és a víz (egészen addig felöntve, míg az összetevőket elfedi), végül pedig az előzőleg már lehéjazott, 15 percig előfőzött gesztenye.
A főzési idő 1,5 óra, ugyanez kuktában 45 perc.
(A recept forrása:menudospeques.net)
Megjegyzés: Pedro Ximénez helyett választhatunk hazai édes bort is.