Élet+Stílus hvg.hu 2016. szeptember. 09. 15:23

Miről érdemes beszélgetni a nőgyógyászunkkal?

Magyarországon az európai viszonylathoz képest a mai napig rendkívül magas az abortuszok születésszámra vetített aránya: 2015-ben 100 élveszületésre 34 terhességmegszakítás jutott. Erre hívja fel a figyelmet Ragaszkodj hozzá! kampány.

Hazánkban a beat-korszakban, 1969-ben végezték a legtöbb művi terhesség-megszakítást. Bár azóta a magyar párok már sokkal tudatosabbak: a műtétek száma 2015-re 85 százalékkal csökkent, ez még mindig közel 90 abortuszt jelentett átlagosan naponta. Ez uniós összehasonlításban is meglehetősen rossz eredmény.

Ragaszkodj hozzá!

A megfelelő és hatékony fogamzásgátlás felelősségét ugyan sok esetben a párok őszintén átbeszélve, közösen viselik, ám a végső szót legtöbbször – érthető okokból – a nő mondja ki. Ahhoz pedig, hogy egy nő felkészülten lépjen be a nőgyógyászati rendelőbe, érdemes átgondolnia, mi mindenről szükséges beszélgetnie kezelőorvosával, hogy a leginkább személyre szabott módszer mellett döntsön.
Ebben is segítséget nyújt a Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés, amely a szeptember 26-i Fogamzásgátlási Világnap mottójával összhangban „egy olyan világért” kampányol, „ahol minden várandósság kívánatos”. A ragaszkodjhozza.hu oldalon a legkorszerűbb fogamzásgátló módszerek ismertetése mellett egy a nőgyógyászati konzultációra felkészítő rövid teszt is található, amelyet kitöltve a hölgyek átgondoltan léphetnek a rendelőbe.
„Nem vagyunk egyformák, nagyon sok eltérő igénnyel találkozom a rendelőben. Ám szerencsére ma már igen széles a fogamzásgátlási módszerek palettája a tablettáktól kezdve a hüvelygyűrűn és spirálokon át a tapaszig. Van miből válogatni” – mondta Supák Dorina, a Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikájának orvosa.
„Éppen ezért érdemes átbeszélni páciensünkkel életmódját, párkapcsolati státuszát és gyermekvállalásra vonatkozó terveit, valamint egyéni és családi kórelőzményét. Emellett rá szoktam kérdezni a hölgy életvitelére, munkájára, habitusára is. Ezek azért fontosak, mert az sem mindegy, hogy valaki több műszakban dolgozik, vagy feledékenynek tartja-e magát” – tette hozzá a szakorvos, aki hangsúlyozza, ezen összefüggések is befolyásolják, kihez melyik módszer illik.