A szabadságjogok védői után az orvostudomány is megvédte a burkinit. Elsőrangú eszköz a bőrrák kialakulása elleni harcban, a naptejekkel szemben, amelyek nem nyújtanak megfelelő védelmet.
A francia Államtanács nemrég eltörölte a burkini hordását tiltó önkormányzati rendeleteket, mert az különböző alapjogokat sért. Most a bőrrákot kutató orvosok is megvédték a ruhadarabot egy kongresszuson. A burkinit Ausztráliában találták fel - gyártója a burkini-botrány kitörése után rögtön 200 százalékos forgalomnövekedést könyvelhetett el -, ahol magas a bőrrák gyakorisága. A burkinit 50 százalékban nem muszlim nők viselik, hanem azok, akiknek napallergiájuk van vagy védekeznek a magas UV-sugárzás ellen. A rosszindulatú bőrelváltozások, a melanóma és a bazalióma kialakulása pedig az UV-sugárzásra vezethető vissza leginkább, amely ellen nem védnek meg a naptejek. A melanómát megelőző stádium kialakulásának kockázatát egyáltalán nem csökkentette a fényvédők használata. A kutatók egy része szerint a megfelelő, sok mindent eltakaró ruházat a legjobb védekezés, mint a burkini.
A nyugati világban 1950-ben 100 ezer lakosra évente egyetlen melanóma jutott, ez 1970-ig háromra, 1990-ig nyolcra, 2010-ig pedig 25-re emelkedett, és 2030-ban már 43 eset jut 100 ezer emberre. A fehér ráknak is nevezett bazalióma gyakorisága az 1950 öt esetről 2030-ig évi 400-ra növekszik a jelenlegi irányzatokat figyelembe véve - mondta az onkológus.