Több mint egy évtizede Birminghamben létrehozták a helyi rasztafári közösség járőrszolgálatát, most Skóciában, és talán Londonban is hamarosan megjelenhetnek a hidzsáb fejkendőt viselő rendőrnők.
A kulturálisan és etnikailag egyaránt színes város képét mutató közép-angliai Birminghamben a különböző közösségeknek érdeke tevőlegesen is támogatni a rendőrség munkáját. A pénzadományokon kívül élőerővel vesznek részt a virágos, parkos és tiszta kertvárosi lakóövezetek, s a városközpont közbiztonságának megóvásában.
A „raszták európai fővárosaként” is emlegetett városban – ahol jelentős számú fekete-afrikai és karibi raszta él – a sajátos kulturális-vallási közösség bekapcsolódott a rendőrséggel közös járőrszolgálatba. A raszták 2000-ben létrehozott Béke Alapítványának járőreit sokan Rasta Police-nek hívják.
A belvárosi területeken gyakran látni a birminghami West Midlands Police zsaruinak kíséretében feltűnő, jellegzetes egyenruhát és kötött sapkát viselő raszta rendőröket. Khaki színű egyenruhájukat a brit és etióp zászló díszíti. A közösség vezetőjének, Itabarica Naphtalinak egy nyilatkozata szerint a korlátokat akarták lebontani a rendőrség és a raszták között, s hidat építeni azzal, hogy távol tartsák az embereket a bajtól, a bűnözéstől. A béke járőrei olyan emberi értékeket vallanak magukénak, mint a szeretet, igazságosság és a tolerancia.
Ehhez hasonló, de sokkal inkább az európai civilizáció egyik aktuális kulcskérdéséhez, a muszlimok be- és elfogadásához tartozik az a kezdeményezés, amely a muszlim nőknek biztosítja a skót rendőrségen belül az egyik jellegzetes ruhadarabjuk, a hidzsáb viseletét. A szó szerint „takarónak” fordítható fejkendőt, mint ismert, a hagyományaikhoz ragaszkodó muszlim nők és lányok viselik nyilvános helyeken.
A BBC és más brit hírforrások is e hét során közölték a skót rendőrségnek a hidzsáb viseletére vonatkozó, a testület saját weblapján nyilvánosságra hozott bejelentését. A bejelentés fontosságát hangsúlyozza, hogy azt Philip Gormley, a Police Scotland idén januártól hivatalban levő vezetője tette, s egyben hivatalosan ratifikálta a muszlim gyökerű rendőrnők egyenruháját kiegészítő ruhanemű viseletét.
A kulturális és vallási sokszínűség e formában történő elismerésének nem titkolt célja, hogy a muszlim nők számának növekedését, valamint karrierlehetőségeit biztosítsák a rendőrségen belül. A döntést „pozitív lépésnek” minősítette Fahad Bashir, a skót rendőrség Muszlim Szövetségének elnöke.
Több hírmagyarázat is megjegyzi, hogy Londonban a Metropolitan Police már egy évtizeddel ezelőtt bevezette a hidzsáb tetszés szerint választható viseletét, de eddig a fővárosi rendőrségnél szolgáló muszlim nők a BBC szerint nem éltek vele. Egyelőre kérdés, hogy a skóciai kezdeményezés után Londonban is elterjedhet-e a rendőrnők fejkendős viselete.
Mindehhez ráadás az AFP hírügynökségnek az a legfrissebb híre, hogy a klasszikus uniformis – vörös zubbony, fekete lovaglónadrág csizmával, széles karimájú nemezkalap – viselésében konzervatív álláspontot képviselő Kanadai Királyi Lovasrendőrségnél is rendszeresítik a muszlim nők részére a hidzsábot.
Ezzel csatlakoznak a torontói és edmontoni rendőrséghez, nem beszélve arról, hogy Svédországban, Norvégiában és az USA néhány államában is hasonló elveket vallanak a hidzsáb bevezetésére vonatkozóan a rendőri testületek – nyilatkozta a kanadai közbiztonsági miniszter szóvivője, Scott Bardsley.