Ha Gourmet fesztivál az ország legjobb éttermeivel, Michelin csillagokkal és a Bocuse d’Or Europe utáni euforikus örömmel, akkor nem maradhatnak el a pezsgők, az igazi champagne, a gyöngyök a poharakból.
A somlói Kreinbacher Birtok pezsgői debütálása, 2014 ősze óta képviseli s bizonyítja idehaza: a gasztronómia nem lehet teljes tradicionális pezsgők és champagne nélkül. A furmint alapú Méthode Traditionnelle pezsgők például ugyancsak ideálisak az idei fesztivál egyik fő témája, a halas ételek mellé, de aperitifként is ihatjuk. Vagy csak úgy, két fogás között. Mert megérdemeljük. Most először kóstolható a fesztiválon a birtok limitált kiadású Prestige Brut Magnum 2011 pezsgője. Hogy mást ne mondjunk, ugyancsak ideális kísérő például az Arany Kaviár étterem tápióka ropogóssal és mangóval kínált kaviárkóstolójához.
S fokozhatjuk tovább a bubis gyönyörűségeket, mert ha hiszik, ha nem, a luxus a Millenárisra költözött. A Kreinbacher forgalmazásában idén tavasztól két újabb neves ház, a Piper-Heidsieck és Charles Heidsieck is elérhető a Champagne Pol Roger és a termelő, Paul Bara mellett. Az érdeklődők a birtok Champagne Pop-Up bárjában most 10-féle champagne-t kóstolhatnak akár csak egy-egy pohárral, hogy minél többen megismerhessék a különböző stílusokat, házasításokat, rosékat és évjáratos tételeket.
Az egyik újdonság a Champagne Piper-Heidsieck, amellyel a Gourmet vendégei éppen a cannes-i filmfesztivállal egyidőben koccinthatnak. A vörös szőnyegen vonuló hírességek több mint két évtizede Piperrel ünnepelnek, ahogyan az Oscar-gálák exkluzív pezsgőjét is ez a ház adja 2015-től. A pinot noir szőlőfajtára építő, telt cuvée-jük stílusa Marie Antoinette óta dívák egész sorát, Marilyn Monroe-t is meghódította, pincemesterük, Régis Camus szakértelmét pedig nyolc alkalommal díjazták „Az Év Pezsgőkészítője” elismeréssel az IWC versenyen.
A nagyközönség Magyarországon most először kóstolhatja egy karizmatikus egyéniség, Champagne Charlie örökségét. A Charles Heidsieck cuvée-jének össze nem téveszthető karakterét a réserve borok rendkívül magas aránya (40 %) és kora adja meg (átlagosan tíz év), ami sokak szerint a presztízs cuvée-k szintéjre emeli házasításukat.
A Pol Roger elegáns stílusával komoly népszerűségre tett szert az Egyesült Királyságban, a „gentlemenek champagne-ja” Sir Winston Churchill kedvence volt, később presztízs cuvée-jük is róla kapta nevét. A sorban az egyetlen termelő, azaz saját területén champagne-t készítő Paul Bara legnagyobb kincse a 100 % grand cru termőhely. Pincemesterük, Christian Forget a Birtok tanácsadójaként mára Somlón is szinte otthon érzi magát, örömmel fedezte fel ezen a számára korábban ismeretlen borvidéken, mire képes a furmint és a terroir.
A Gourmet fesztivál hétvégi vendégei még ritka tételekkel, közel tíz éves fehérborokkal is találkozhatnak. Ezek izgalmas példák rá, milyen kivételes a somlói borok eltarthatósága, hogyan lesz a terroir idővel még kifejezőbb és milyen aromákat, érettséget érhet el egy bor, ha a hordós érlelés után még a palackban is hosszú éveket érlelődhet. Ezek a testesebb, kifejezetten összetett borok a gasztronómiában is népszerűek, mivel kellően karakteresek a legtöbb étel mellé. A régi évjáratokat akár a Gourmet másik fő témajaként választott vadételekkel is érdemes megkóstolni.