Egy ártatlan voga óra (a jóga és a voguing táncstílus sajátos elegye) utáni péntek esti iszogatásnak indult, ám egy idő után rendszeressé vált, mára pedig mozgalommá nőtte ki magát világszerte a healthonism. 2016 egyik új fitnesztrendje, az egészséges és a hedonista életmód bizarr keveréke.
A healthonism jelensége is szerepelt a J. Walter Thomson Intelligence, vagyis a világ egyik legnagyobb reklámügynökségének tavaly decemberi top 100-as listáján, amely a 2016-ban várható trendeket jósolta meg. Úgy tűnik, a tipp bejött, ugyanis péntek esténként London szívében, a Bonbonniere club nevű éjszakai bár az egészséges életmód híveivel telik meg, akik egy hatvan perces voga óra még leülnek közösen italozni, hogy így is levezessék a héten felgyülemlett feszültséget. Noha kezdetben szó sem volt rendszerességről, időközben mozgalommá nőtte ki magát Juliet Murrell, a voga kitalálójának ötlete.
Pózolj: irány vissza a 80-as évekbe!
A divat, a zene, a jóga és a partyk iránti rajongása inspirálta a 34 éves oktatót a House of Voga megalapításában 2013-ban, aki az új mozgásforma megalkotásával fejezi ki hódolatát a vouging előtt. A vouging táncstílust jól illusztrálja a nyolcvanas években megjelent Madonna-klip, a Vogue, az elnevezés pedig egyúttal utal a Vogue magazinban szereplő modellek által bemutatott pózokra is.
A voga a hagyományos jóga és a vouging táncelemeit sajátosan elegyíti. Juliet Murrell szerint noha elsőre összeférhetetlennek látszik a jóga és a „magamutogatás”, ez a mozgásforma is arról szól, hogy érezzük jól magunkat a bőrünkben, éljünk a pillanatnak, és élvezzük azt, amit csinálunk. „Miközben pedig a Szfinx, a Kentaúr vagy a Vogue Express pózok megtartására fókuszálunk, hasonló módon kapcsoljuk ki az elménket és zárjuk ki a külvilágot, mint egy meditáció alatt” – állítja Murrell.
Akár halállal is járhatott, ha valaki idő előtt szerezte meg a tudást
A tradicionális jóga követői azért erősen vitatkoznának Murell állításával. „A jóga régen titkos tanításként, mesterről tanítványba plántálódott, mindig a tanítvány felkészültségétől függő mennyiségben. Az időnek előtte szerzett tudás akár halállal is járhatott – gondoljunk csak a mesékben szereplő kíváncsi varázslóinasra, aki kileste a mágus varázsital készítését, s mikor kipróbálta, életével fizetett.
„Ma, akinek van ideje és pénze, megkaphatja ezt a tudást – kezdi Kornhoffer Tünde jógaterapeuta, az Aranycsillag Jógaközpont vezetője. – Nem tudom megjósolni, hogy az ászanák által megnyitott tudatállapotokban és megtisztított testben milyen változásokat idéz elő egy mesterséges tudatmódosító szer. Egy megtisztult testbe alkoholt önteni számomra olyan, mintha egy csecsemővel itatnánk alkoholt" – teszi hozzá.
„A fenti jelenség hátterében az állhat, hogy nagy és jogos igény van az elégedett és felszabadult életre. A jóga eszközei ezt az igényt be is tudják teljesíteni. Hatalmas gond viszont, hogy a jógaoktatók képzésének nincs ma minőségi követelménye, bárki kinevezheti magát oktatóképző helynek. Sok esetben a tanítványok toborzása és megtartása érdekében a stúdiók gyors eredményekkel és szórakoztató faktorral is kecsegtetnek” – folytatja.
A jógaoktató szerint viszont ezek a helyek elfelejtik tanítani a jógagyakorlás első két lépcsőjét, ami olyasmi, mintha egy házat alap nélkül építenénk meg. Jó ideig biztos lakható, de aztán egy nagyobb viharnál felborul az építmény. Csak idő kérdése.
Kornhoffer Tünde azt is hozzátette, hogy téves elképzelés, miszerint a jóga aszkétizmus. "Ellenkezőleg, színtiszta hedonizmus akkor, ha erős alapra építve a gyakorlást, folyamatosan munkálkodva az érzelmi megtisztuláson, megtapasztaljuk a magasabb lépcsőket, amely meglepően hamar megtörténhet. Miért nyúlnék alkoholhoz, amely által elveszítem a kontrollt a testem és elmém felett, ha akkor férek hozzá határtalan erőimhez és felszabadultságomhoz, amikor csak akarok? A felszabadultság nem tévesztendő össze a kontrollvesztéssel."
Nem a House of Voga az egyetlen hely Londonban, ahol a healthonism hívei kikapcsolódhatnak. A Gymbox az első stúdiók között volt, ahol az elmúlt évben vezették be a rave aerobik órák utáni bulizást. A szintén londoni Equinox edzőteremben a vendégek egyes fitneszórák után DJ-vel és koktélokkal lazulhatnak tovább. A The Wellscene stúdióban fitnesz- és jógaórák után kínálnak iszogatós-táncolós esteket: a különleges helyszínek egészen az utolsó pillanatig titkosak maradnak a résztvevők számára, akik jógázás után együtt esznek és isznak hajnalig.
Vodka spenóttal, kókusztejjel vagy macagyökérrel
Az alkoholos italt gyártó cégek is hamar megtalálták az új trendben rejlő üzleti lehetőséget: speciális, ún. tiszta koktélokat gyártanak egészséges alapanyagok hozzáadásával, amivel próbálják az alkohol káros hatásait "elfedni". Kókusztejet, macagyökeret vagy éppen spenótot kevernek vodkával, de gyakoriak a gyümölcsös koktélok, mint például a vodkás-ananászos, tequilás-dinnyés, vagy lime-os söritalok.
„Amíg nem vagyunk tisztában szakrális természetünkkel, és az egészséges életmód nevében megfosztjuk magunkat az örömöktől, elfojtva az ösztönszerű késztetéseket, az tébolyult erővel robban fel, amikor csökken az önkontroll" – hangsúlyozza Kornhoffer Tünde. „Napjainkban fontos késztetések koptak ki a szakrálisból, például a táplálkozás és a szexualitás. Ami nincs a szakrálisban, az megjelenik a profánban, a táplálkozási zavarokban, a pornó jelenlétében, a vámpírkultúra térhódításában, hogy csak néhány dolgot említsek. A táplálkozás azonban nemcsak az ételek befogadását jelenti. Ide tartozik minden kapcsolat, rekreáció, lazítás, amellyel a test-lélek-szellem hármasunk táplálkozik. Ha ennek tükrében gondoljuk végig, hogyan hat az emberre a jóga utáni tivornyázás, akkor mindez már nem is tűnik olyan szórakoztatónak.”
A fiatal lányok legújabb példaképei
De evezzünk egy kicsit vissza a voga színterére. Juliet Murell amellett, hogy Londonban, Edinburghban, Párizsban, Mallorcán és Ibizán is népszerűsíti az italozással egybekötött voga óráit, együttműködik a francia Vogue magazinnal, sőt fitspóként az Instagrammal is. (Fitspónak azokat a trénereket nevezzük, akik mozgás közben fényképeket készítenek magukról, ezeket feltöltik közösségi oldalaikra, bejegyzéseikben pedig inspiráció gyanánt életmódtanáccsal látják el követőiket – a szerk.) A fitspók manapság leginkább az Y és Z-generáció tagjainak szolgálnak példaképül a modellek és a filmsztárok mellett. Az Instagramon, a Facebookon és a Twitteren jelen lévő fitneszguruk, személyi edzők vagy divatbloggerek milliókat mozgatnak meg inspiráló fényképeikkel. Az életmódváltók, a sportolni vágyók, és a tökéletes alakot megszállottan hajkurászó fiatal lányok ugyanis éheznek a motivációra: az ismertebb fitspók, mint például a kidolgozott fenekével hírnevet szerzett Jen Selter 8,9 millió követőt szerzett eddig az Instagramon. Csak összehasonlításképpen: az ismeretlenségből előtűnő fitneszcsillagra többen kíváncsiak, mint például Madonnára, akit 6,8 millióan követnek az Instagramon.
Juliet Murell és társai bevételeik nagy részét étrend-kiegészítőket, sportruházati és sporteszközöket forgalmazó cégektől nyerik: egy-egy meghatározott termék reklámozásáért bejegyzésenként 100 000 és 1 millió forintnyi dollárt kereshetnek, attól függően, hány követővel rendelkeznek, hányan kedvelik és hányan szólnak hozzá képeikhez.
Miért kívánjuk jobban az alkoholt edzés után?
Noha a healthonism jelensége egyre több ember számára vonzó trend, a sportolás utáni alkoholizálás kifejezetten egészségtelen. A Northweestern Medicine tanulmánya szerint amikor fizikai megerőltetésnek tesszük ki magunkat, hajlamosabbak vagyunk többet inni a nap végén, mint a lazább napokon. Erre több magyarázat is létezik.
A Pennsylvania Egyetemen 2014-ben végzett kísérletben 150 19-89 év közötti nő és férfi vett részt, akik 21 napon át okostelefonnal rögzítették, hogy mikor, hány órát edzettek, és mennyi alkoholt fogyasztottak utána. A 21 napos periódust háromszor ismételték meg egy év alatt, ez alatt pedig kiderült, hogy összefüggés van a fizikai megerőltetés és az alkoholfogyasztási mennyiség között, vagyis, aki többet mozog, hamarabb elcsábul egy-egy italra.
„Akik megerőltetőbb fizikai aktivitásnak teszik ki magukat, az összes akaraterejüket és koncentrációs képességüket felhasználják. Így történhet meg, hogy az edzés végén nem képesek ellenállni egy-egy pohár italnak vagy éppen ekképpen jutalmazzák magukat a kemény munkáért” – állítja David E. Conroy professzor, az Amerikai Pszichológiai Társaság Health Psychology című szaklapjában publikált tanulmány vezető szerzője.
Fontos azonban szem előtt tartani azt is, hogy az alkoholfogyasztás lelassíthatja az izmok regenerációját, sőt az izomnövekedést is, dehidratálja a szervezetet, valamint befolyásolja a zsírégetést is. Összességében tehát sokat ártunk vele szervezetünknek, ráadásul amit az edzéssel sikerült javítanunk, azt azon nyomban romba is döntjük.