Élet+Stílus T.S. 2015. szeptember. 28. 17:04

A multikulturális kuszkusz - recept

Eredetileg a berberek mindennapi betevője volt, ma a kényes ízlésű franciák harmadik legkedveltebb étele. Szicíliában pedig minden év szeptemberében Cous Cous Fest-et rendeznek.

A természeti és építészeti adottságaival egyaránt vonzó, népszerű tengerparti üdülőhelyen San Vito Lo Capo-ban   szeptember 18-27. között tartották a kuszkusz fesztivált, az idén immár 18. alkalommal. A gasztronómiai és kulturális integráció jegyében, gazdag koncertprogrammal kísért eseményen 10 ország szakácsai vettek részt: mindenki a saját specialitását készítette Brazíliából, Franciaországból, Izraelből, Olaszországból, Marokkóból, Mauritiusból, Palesztinából, Szenegálból, Tunéziából és az Amerikai Egyesült Államokból. A mára világszerte ismert, nálunk is egyre közkedveltebb "bevándorló" kuszkusz észak-afrikai eredetű, a berber törzsek egyik jellegzetes eledele, még ünnepekkor is főfogásnak számít. Készítése nemcsak az arab országokban, de Európában és az USA-ban is elterjedt. Egy felmérés szerint Franciaországban a kuszkusz a harmadik legnépszerűbb ételnek számít.

ansa.it

Elnevezése kicsit csalóka, mivel magát a tésztaalapot, a durumbúzából készült darát is kuszkusznak hívják. A kompletten, a hús és zöldségfélék gőzében párolt darát/kis gömböcskéket a vele tálalt készétellel, a gazdagon fűszerezett húsos, zöldséges, vagy akár gyümölcsös raguval együtt szintén kuszkusznak nevezik. Első hallásra a helyzetet bonyolítja, hogy édes és sós ételek egyaránt készíthetők belőle, sőt tésztadesszertek is az apróbb szemű kuszkuszból, amit szeffának hívnak. Autentikus változata házilag készül, de természetesen a kuszkusz (a tészta) élelmiszer áruházakban is beszerezhető.

A kuszkusz ragujához a báránytól a csirkéig, sokféle húst használnak, és, mint eredetileg, halat is. De készülhet hús nélkül is. Ez a változatosság jellemző évről évre a San Vito Lo Capo-i gasztronómiai fesztiválra is. Ezért érdemes „beletekinteni” néhány résztvevő fazekába. A Rio de Janeiró-i Zuza étterem séfje, Christopher Cabicieri polipot, brokkolit és paprikát tett a kuszkuszba.  Jean-Roch Audion a Francia Riviéráról, Saint-Laurent du Varból érkezett, Edgar nevű vendéglátóhelye különlegességét készítette a Constantin kuszkuszt babbal, sárgarépával, paradicsommal, cukkinival, uborkával és borsóval. Az izraeli séf, Boaz Cohen visszatérő vendég, Jeruzsálem színei c. kompozíciójába csicseriborsó, csirke, sárgarépa, spenót és aszalt sárgabarack került.

biacouscous.it

Az itáliai színeket és ízeket képviselő Stefano De Gregorio a Lombardia régióbeli Busto Arsizióból érkezett, ő egyben a Bia cég (a kuszkusz specialistája – a szerk.) idei olaszországi kuszkusz-bajnokságának nyertese. Az olasz séf különlegessége a Szicíliai utazás fantázianevet kapta. Mazara de Vallo-i vörös garnélarákkal, majonézzel, édesköménnyel, fügekaktusszal, pisztáciával és citrommal készült. Marhahús, sárgarépa, paprika, padlizsán és cukkini hozzáadásával bűvölte el a fesztiválozókat Jack Antar palesztin séf.

A teljesség igénye nélkül is jól érzékelhető, milyen változatos és gazdag étel a kuszkusz, ráadásul a berberek még tevehúsból is készítik, de ezzel most nem rukkolt ki senki sem a San Vito Lo Capo-i Cous Cous Fest-en.

Ízek és kultúrák/HVG könyvek

Kuszkusz zöldséges bárányraguval

Hozzávalók /4 főre/:

  • 80 dkg báránylábszár,
  • 20 dkg csicseriborsó,
  • 1 csokor petrezselyem,
  • ½ vöröshagyma,
  • 1 szem krumpli,
  • 1 sárgarépa,
  • ½ padlizsán,
  • 2 cukkini,
  • 2 paradicsom,
  • ½ fejes káposzta,
  • 50 dkg kuszkusz,
  • 7 evőkanál olaj,
  • 10 dkg vaj,
  • 2 gerezd fokhagyma,
  • 1 csipet őrölt fahéj,
  • 5-6 szál sáfrány,
  • ½ kiskanál őrölt gyömbér,
  • só,
  • bors.

Elkészítés:

A csicseriborsót a főzés előtti éjszaka, de legalább 6 óra hosszat bőséges hideg vízbe áztatjuk. Főzés előtt majd leöblítjük, lecsöpögtetjük.

A húst 4-5 cm-es kockákra vágjuk, a petrezselymet és a hagymát apróra metéljük. A krumplit, a paradicsomokat negyedeljük, a padlizsánt, a cukkinit nagyobb darabokra vágjuk (meghámozni nem szükséges).

A kuszkuszt hideg vízzel szűrőben leöblitjük, lecsepegtetjük, tálba tesszük, sózzuk és alaposan összekeverjük 2 evőkanál olívaolajjal.

A húst a vaj és a maradék olaj keverékén aranyszínűre pirítjuk. Hozzáadjuk egyben a fokhagymát, a felaprított petrezselymet, hagymát, ízesítjük a gyömbérrel, sáfránnyal, fahéjjal, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Átkeverjük, felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Felforraljuk, majd beleadjuk a zöldségeket, a csicseriborsót. Lassú tűzön bő ½ órát főzzük. Majd a kuszkuszt méretes, a ragus fazékra helyezhető szűrőbe szedjük, rátesszük a tetejére, lefedjük és addig gőzöljük, míg megpuhul. (Így együtt lesz kész az étel, de gőzölhetjük külön edényben is, ez kb. 15 perc, ennyi idő kell még a ragunak is, hogy minden megpuhuljon.)

Tálalás: a kuszkuszt tányérokba osztjuk és minden adagra bőven szedünk a zöldséges bárányraguból.

Tipp: Használhatunk előfőzött, konzerv csicseriborsót is, amit elég akkor a raguhoz adni mielőtt gőzölni kezdjük a kuszkuszt. Bárány helyett készíthetjük marhahússal is (ekkor a főzési idő módosulhat, attól függően, hogyan puhul meg a hús, ellenőrizzük a kuszkusz gőzőlése előtt. )

/Recept a HVG Ízek és kultúrák könyvsorozatának Arab konyha kötetéből/

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?