Ha müzliszelet lapul a táskánkban,bárhol bármikor meg vagyunk mentve az éhhaláltól robotos napunk során, de a gyerek is el lehet vele, míg haza ér a suliból. S csak be kell ugrani a legközelebbi boltba, ahol tucatjával kínálkozik. Legfeljebb nem biztos, hogy az, ami. Házilag elkészíteni sokkal könnyebb, mint gondolnánk. Finomabb, olcsóbb és egészségesebb is.
Ahhoz képest, hogy a müzlit eredetileg kórházi tápnak találta fel úgy 1900 tájékán egy bizonyos Maximilian Birchner-Benner nevű svájci orvos, igen szép karriert futott be. Tőlünk nyugatra már a 60-as években komoly iparág állt rá a müzli s müzliszelet gyártásra, hozzánk természetesen ez is a rendszerváltást követően gyűrűzött be, egészségtudatos körökben kötelező elemmé vált. Tényleg ránk dől a boltok polcairól. Ha lehetőség szerint kímélni akarjuk szervezetünket a tartósítószerektől és adalékanyagoktól, akkor a müzliszeletet is bátran elkészíthetjük otthon. Nem igényel sok időt, a variációinak a száma szinte végtelen, és csak a fantáziánk szabhat határt a rostokban gazdag nassolnivaló „gyártásának”.
Gyakorlatilag mehet bele bármilyen pehely, gabonafajta (búza, rizs, tönköly vagy zab). A gyümölcsök sorolhatnak aszaltan vagy liofolizálva, kandírozottan vagy frissen. Az olajos magvak is remekül érzik magukat a müzliszeletben.
Tippek, tanácsok:
- Ha tepsiben készítjük el, béleljük ki a formát sütőpapírral vagy fóliával, így biztosan nem fog beleragadni.
- Hogy egyenletes legyen a vastagság, a tetejére is helyezzünk fóliát és tegyünk rá nehezéket, esetleg egy másik ugyanakkora méretű tepsit.
- Nagyobb szemű pehelyből szebben összeáll, érdemes inkább ilyet használni.
- A cukor helyett használjunk mézet vagy szőlőcukrot. Bármelyik recepthez adhatunk kevés kakaót, vagy darabolt, durvára vágott csokit.
- A kész müzliszeleteket légmentesen záródó fém dobozban tároljuk.
Müzliszelet sütés nélkül
Hozzávalók:
- 10 dkg zabpehely
- 3 dkg puffasztott gabonapehely
- 15 dkg méz
- 1 dkg pirított szezámmag
- 1 dkg pirított lenmag
- 6 dkg tetszőleges aszalt gyümölcs, apróra vágva
- 4 dkg pirított, apróra vágott sótlan mogyoró
- a bevonáshoz csokoládé
Elkészítés:
A mézen kívül az összes alapanyagot összekeverjük egy nagyobb tálban. A mézet megmelegítjük egy közepes lábasban, amikor meleg és folyós, akkor hozzáöntjük a száraz keveréket. Alaposan eldolgozzuk, és lassú tűzön 5-6 percig folyamatos kevés mellett hagyjuk, hogy a száraz keverék beigya a mézet. Egy tepsit vagy egy kerámia tálat kibélelünk sütőpapírral, és a masszát egyenletesen elosztjuk benne kb. 1,5-2 cm magasságban. Nehezéket helyezünk rá, és legalább 12 órára hűtőbe tesszük. Másnap szeleteljük. Ha szeretteinknek vonzóbb, akkor a szeletek alját márthatjuk olvasztott csokiba.
Egzotikus müzliszelet
Hozzávalók:
- 15 dkg zabpehely
- 10 dkg puffasztott amarantmag (lehet más puffasztott gabona is )
- 10 dkg datolya, kimagozva, pürésítve
- 10 dkg aszalt banán, apró kockára vágva (fele lehet aszalt mangó, papaya is)
- 3 evőkanál méz
- 12 dkg pirított mandula
- 2 dl hidegen sajtolt napraforgó olaj
- 2 tojás
- 3 evőkanál pirított szezámmag
- 1 narancs reszelt héja
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 4 evőkanál aranymazsola
Elkészítés:
Az összes hozzávalót összekeverjük egy tálban, majd kibélelt tepsibe öntjük. Egyenletesen eloszlatjuk, és előmelegített 200 °C fokos sütőben 30 perc alatt készre sütjük. Megvárjuk, amíg kihűl és utána szeleteljük. A masszát szeletekre formázhatjuk sütés előtt is.
Kakaós, ropogós müzliszelet
Hozzávalók:
- 25 dkg zabpehely
- 10 dkg puffasztott gabonapehely
- 12 dkg méz
- 2 dkg kakaópor
- 20 dkg barnacukor
- 18 dkg sótlan vaj
- 10 dkg durvára vágott, pirított dió (vagy mogyoró vegyesen is lehet)
- 5 dkg durvára vágott, pirított mandula
- 10 dkg arany mazsola
- 5 dkg pirított szezámmag
- 5 dkg aszalt sárgabarack, apróra vágva
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 1 evőkanál vaníliaeszencia
Elkészítés:
A vajat egy közepes lábasban felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a mézet s a barnacukrot, simára keverjük. Mérsékelt tűzön addig főzzük, amíg a cukor teljesen felolvad. Ekkor nagyobb tűzre állítjuk, és 2-3 percig, illetve addig főzzük, amíg karamell állagúra sűrűsödik.
Ekkor levesszük a tűzről, és hozzákeverjük a többi hozzávalót. A masszát kibélelt tepsibe öntjük, egyenletesen elsimítjuk, és előmelegített 200 °C fokos sütőben 15-17 percig sütjük.
Ha kihűlt, egy nagyobb vágódeszkára borítjuk, lehúzzuk a sütőpapírt és felszeleteljük.