Érintésérzékeny ujjakat fejlesztett a Meta – azt is elárulták, mi értelme ennek
A fizikai valóságról is jobb képet kaphat a mesterséges intelligencia a Meta új robotujjaival, melyeket egy robotkarba is beépítenek hamarosan.
A fizikai valóságról is jobb képet kaphat a mesterséges intelligencia a Meta új robotujjaival, melyeket egy robotkarba is beépítenek hamarosan.
Kínai kutatók szerint a korábban gondoltnál tízszer gyorsabban érzékeli az ember a szagokat.
Az 1984-es Terminátor-film ihlette meg a Valenciai Műszaki Egyetem és a Nyugat-angliai Egyetem kutatóit, akik gombából növesztettek bőrt egy nagyjából 18 centiméteres T–800 Terminator robotfigurára.
Különleges, az eddigieknél fejlettebb bionikus ujjat alkottak meg kínai kutatók, mely a tárgyak felszíne alatti dolgokat is képes lehet feltérképezni.
Érdekes területen, az időérzékelés kapcsán végzett kísérletet Nádasdy Zoltán kutató több munkatársával. Egyebek mellett az is kiderült, hogy az időészlelésünk az óvodás- és felnőttkor között „átbillen” – a kísérlet ráadásul otthon is könnyen elvégezhető.
Ha az emberek a hivatalosnál jóval magasabb áremelkedést érzékelnek, akkor arra reagálni próbálnak: nagyobb fizetést/nyugdíjat/ szociális juttatást igényelnek, hogy vásárlóerejük ne csökkenjen, illetve nagyobb hozamot várnak el a befektetéseikért.
A fájdalomcsillapításban is komoly szerepük van a friss Nobel-díjasok felfedezéseinek.
Visonylag kevés olyan állat létezik a világon, amely képes valamilyen matematikai műveleti jelet használva összeadni és kivonni. A méhekről eddig ezt nem gondolták, de úgy tűnik: ők is képesek erre.
Első ízben fejlesztettek ki "idegszálat" robotok számára német és svájci kutatók. A tapintás érzékelését egy különböző anyagokból álló elasztikus "szuperrost" segítségével tették lehetővé, melyet a robot ujjára helyeztek.
Tíz alapillatot érez az ember, például gyümölcsös, mentolos, maró vagy rothadt szagot - csoportosították statisztikai modell segítségével az aromákat amerikai tudósok.
Narancssárga csészéből kortyolgatva érzik legfinomabbnak az emberek a forró csokoládét – ezt állapították meg európai szakemberek, akik szerint újabb bizonyítékot találtak arra, hogy az ételek és italok tálalásának módja nagymértékben befolyásolja az ízek érzékelését.
A sör kivétele a hűtőből vagy a bevásárolt áruk átrakása nem gond egy erre tervezett robotnak, de jelenleg nem létezik olyan gép, amelyik képes lenne felismerni legalább száz árucikk 80 százalékát egy szupermarketben. Noha a robotok komoly sikereket érnek el az iparban, ahol a feladatok ismétlődnek, még nem tudják felvenni a versenyt az emberekkel, akik képesek megfogni a tárgyakat, és minden erőfeszítés nélkül mozogni a tárgyi világban.