Vizsgálja a versenyhatóság a Lidlt, mert az alacsony árak bajnokaként hirdette magát
A GVH szerint megtéveszthette a fogyasztókat a kereskedelmi lánc.
A GVH szerint megtéveszthette a fogyasztókat a kereskedelmi lánc.
Másfél évnyi árstop és egyévnyi – most véget érő – kötelező akciózás után a kormány ráhagyja az árazási döntéseket az élelmiszerláncokra. Hamarosan kiderül, jól járnak-e ezzel a vásárlók. Ám ezt nem a kormány Árfigyelő portáljáról lehet majd leolvasni, az igazából ezután is csak a boltoknak lesz hasznos, mert ott könnyebben szemmel tudják tartani egymás árait.
Januártól vizsgálja a versenyhivatal, hogy milyen hatással van a piaci versenyre és a fogyasztókra a mesterséges intelligencia. Ez a GVH elnökével készült interjúból derül ki, amiben Rigó Csaba Balázs szépen felmondja a kormányzati paneleket, akár az inflációról, akár a családok és a kereszténység védelméről, akár a türk barátokról van szó.
Most az ételérzékenyekre gondolt elsősorban a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A kormány élelmiszer-infláció ellen kidolgozott fegyvere, az ársapka képtelen volt arra, hogy fékezze a drágulást, ezzel szemben olyan szinten borította meg a piaci viszonyokat, hogy megszüntetése után is jó időbe telhet, mire azok helyreállnak.
Árfigyelő, kötelező akció, az árstop vége – csak kapkodja a fejét az, aki augusztusban élelmiszerboltba ment. Megnéztük, a sok százalékjel árnyékában hogyan is változtak az árak, mennyire vetette vissza a már elindult áresést, de kiderült az is, hogy a kristálycukorért vagy a húsért jóval többet kell fizetnünk, mint eddig.
A versenyhivatal hivatalos verziója még készül. Elvileg az a cél, hogy az árösszehasonlító adatbázishoz minél többen hozzáférjenek.
Jelentősen megdobja a bevásárlás árát az árstop kivezetése azok számára, akik befőzni készülnek, vagy akik húsételt terveznek ebédre – ezt tapasztaltuk a hatósági árak kivezetése utáni reggelen. Vannak persze meglepetések is, és több termék ára esett.
Megnézték, mennyire tudna beszállni az Árfigyelő rendszerben zajló árversenybe egy magyar tulajdonú lánc, a CBA-hoz köthető Prima. Az 51 vizsgált termék közül mindössze 4 olyat találtak, ami itt volt a legolcsóbb, 30 termék viszont a Primában volt a legdrágább.
Elindult a kormány által kitalált, a GVH által üzemeltetett árösszehasonlító oldal, amelyből azt is megtudhatjuk, hol van a legközelebbi bolt.
Áramárplafon, új alapszámla, árfigyelő, letiltott online póker és cashback - az új hulladékkezelési rendszeren túl is rengeteg változás startol most, ezek közül szedtük össze a tíz legfontosabbat.