2040-re vízpótlásra szorulhat a Balaton
A szakértők szerint 2040 és 2060 között csak alkalmanként kell majd a tó vizét pótolni, utána viszont már rendszeresen.
A szakértők szerint 2040 és 2060 között csak alkalmanként kell majd a tó vizét pótolni, utána viszont már rendszeresen.
Szennyvíztisztítók eddig idegen vízgyűjtőbe szivattyúzott vizét folyatnák át vizes élőhelyeken, ami napi 1000 köbméter plusz vízmennyiséget jelenthet.
Fokozottan védett vizes élőhelyet csapoltak meg a napokban, hogy több víz juthasson a Velencei-tóba, amelynek vízállása még mindig az optimálisnak tartott szint alatt van. Az érintett Csíkvarsai-rétet kezelő alapítvány vezetője szerint a csapolás során egy fontos jogi elv sérült. Ő is arra figyelmeztet, hogy ha nincs elég csapadék, muszáj elgondolkozni a Velencei-tó használati módján. Mindeközben a vízügyi hatóságok rendkívüli felülvizsgálatot tartanak a tó vízgyűjtőjén fekvő minden kisebb-nagyobb halastónál.
Mindenki igyekszik a környéken, hogy több víz jusson a Velencei-tóba: a civilek a környező települések árkait tisztogatják, a vízügy a Pátkai-tározót engedi le a minimum vízállásig. A tó vízszintjét ezzel 4 centiméterrel tudják emelni, de hiába volt az átlagosnál jóval csapadékosabb a január, még így is sok hiányzik az optimális vízszinthez. A szakértő szerint a drága és kockázatos egyéb vízpótlási módszerek helyett érdemes lenne felülvizsgálni azt, ahogy a Velencei-tó használatáról gondolkodunk. Videóriport.
Az utóbbi napok bőséges csapadéka felhígította a víztározó vizét, ezért már nem jelent kockázatot a vízminőség.
A szakértők nyilatkozatait durván torzító címekre és találgatásokra reagálva igyekszik mindenkit megnyugtatni az Országos Vízügyi Főigazgatóság, hogy a Balaton jelenlegi alacsony vízállása szélsőséges, de nem rendkívüli.
December eleje óta engedik a vizet a Velencei-tóba, de az elért érték még mindig jóval alacsonyabb, mint a téli időszakban szokásos. A Vízügy továbbra a tavaszi esőkben bízik.
A határérték bő kétszerese maradt a Velencei-tóba kísérletként engedett víz klorofilltartalma, ezért egyelőre kockázatos a vízpótlás. Az utóbbi napok csapadékos időjárása miatt azonban már emelkedett egy kicsit a tó vízszintje.
A Kvassay-zsilipen már nem folyik be elég víz, ezért szivattyúzni kell, hogy fenntartsák a szintet és a vízminőséget a Ráckevei Duna-ágban. Csapadék híján még pár hétig így is maradhat a helyzet .
A szakemberek hónapok óta dolgoznak a megoldáson a tó kritikus vízszintjének javítása érdekében.
Egyelőre a Pátkai-víztározóba engedik át a vizet, közben a MOHOSZ le is halássza a zámolyit. A vízpótlás további menetéről még nem döntöttek.
Felcsúton a kormány példaértékű módon tud levezényelni egy villámárvizeket csillapító projektet, a 40 kilométerre fekvő Velencei-tónál viszont hibát hibára halmoz, amikor a klímaváltozás következményeire kellene választ adnia.