Zhvg hvg.hu 2021. szeptember. 25. 12:58

Annyira leapadt a Duna, hogy vízpótlás kell a Ráckevei ágba is

A Kvassay-zsilipen már nem folyik be elég víz, ezért szivattyúzni kell, hogy fenntartsák a szintet és a vízminőséget a Ráckevei Duna-ágban. Csapadék híján még pár hétig így is maradhat a helyzet .

Újra nagyon alacsony a Duna vízállása, ezért el kell indítani a szivattyús vízpótlást a Ráckevei-(Soroksári-) Duna-ágon (RSD) - közölte szombaton a Országos Vízügyi Igazgatóság.

Az alacsony és folyamatosan apadó dunai vízszint miatt nem lehet gravitációsan vizet juttatni az RSD-ba a Kvassay-zsilipen keresztül. Ez csak akkor biztosított, ha a Vigadó téri vízmércén 200 cm-nél magasabb a vízállást. Ez szombat reggel 9 órakor 162 cm volt. Tekintettel arra, hogy az elkövetkezendő napokban jelentősebb csapadékra nem számíthatunk így vízszintemelkedésre sem, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság szombattól

III. fokú vízminőség-védelmi készültség keretében megkezdi a Duna-ág vízpótlását a Kvassay-zsilip szivattyúinak segítségével.

A vízpótlásra többek között a Natura 2000-es besorolású terület élővilágának védelme, a beérkező tisztított szennyvíz megfelelő hígítása, az öntözési és halastavi igények, illetve a rekreációs célok miatt is szükség van - írták. A vízügy vasárnaptól a Velencei-tóba is vizet kezd ereszteni, igaz oda egyelőre próbaképp:

Vasárnaptól vizet engednek a Velencei-tóba, egyelőre kísérletképp

A látszólag a kiszáradás felé tartó, tömeges halpusztulással is sújtott Velencei-tó egyszerűen olyan, hogy bizonyos időközönként rendkívül lecsökken a vízszintje. Ez azonban nem feltétlenül baj, sőt: az őshonos élőlények alkalmazkodtak a tó jellegéhez, és a víz tisztán tartásában kulcsfontosságú nád megújulásához is üdvös az alacsony vízszint.

A dunai szivattyúzást majd akkor állítják le, ha jelentősebb mennyiségű csapadék érkezik, és a Vigadó téri vízmércén újra 200 cm-nél magasabb lesz a vízállás. Erre azonban még várni kell. Mint az OVF közölte, szeptemberben is kimondottan csapadékszegény volt az időjárás a dunai vízgyűjtőkön (a sokéves átlag csupán 35 százaléka hullott), és az előrejelzések szerint a következő 10 napban sem várható eső. Az Országos Vízjelző Szolgálat szerint

jövő hét elejére a Duna vízállása a fővárosban alig 150 cm körül alakul.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.