Honnan tudják a gólyák, merre kell vándorolniuk?
Vajon a fajtársaikat követve jutnak el Afrikába több mint 12 ezer kilométer távolságra, vagy a génjeikbe van írva az útvonal?
Vajon a fajtársaikat követve jutnak el Afrikába több mint 12 ezer kilométer távolságra, vagy a génjeikbe van írva az útvonal?
Jelentősen romlott a vándorló életmódot folytató állatok helyzete a világban, ezeknek a fajoknak több mint ötödét ma már a kihalás fenyegeti az éghajlatváltozás és az emberi tevékenység miatt – derül ki az ENSZ hétfőn közzétett jelentéséből.
Elsősorban a vadon élő és a vándormadarak terjesztik a fertőzést.
A Macust, a hím gólyát régen meglőtték, azóta madárvédőknél él, de nyáron Szofi mindig visszatér hozzá.
Magyarországon öt-hat éve telel át rendszeresen néhány fehér gólya. Ezek a madarak a természetes alkalmazkodás miatt maradnak itthon a vonulás helyett, alapvetően nem szorulnak emberi segítségre.
Nem minden gólya igyekszik Afrikába, van, amelyik megelégszik a Közel-Kelettel, és Magyarországon is sokan gond nélkül áttelelnek. Január gólyának például ez nem sikerült, bélelzáródás végzett vele. Veca jeladója január 9-e óta ugyanabból a zambiai kunyhóból sugároz, ő orvvadászok áldozata lett.
Megdöntötte minden madárfaj nonstop repülési világrekordját a sarlósfecske: egy új tanulmány szerint tíz hónapig képes a levegőben maradni leszállás nélkül, bár azt még nem tudni, mikor és hogyan alszanak.
Jelentősen csökkenti a költöző madarak számát a klímaváltozás: a Szaharától délre telelő madarak állománya máris hatvan százalékkal visszaesett.
Változtatnak a repülési útvonalaikon a darvak, egy részük új vidékek felett száll téli élőhelyére - jelentette be a Német Madártani Egyesület (DDA) csütörtökön Münsterben.
Elérték Afrika partjait a műholdadóval felszerelt amuri vércsék, amelyek Indiából indulva több napig repültek megállás nélkül az Arab-tenger felett.
A 2011-es szélsőséges szárazság több vonuló madarat feltartott abban, hogy Dél-Afrikából időben érkezzen Észak-Európába - derült ki egy tanulmányból.
Több mint négymillió madarat gyűrűztek meg Magyarországon 1908 és 2009 között - derült ki az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Madárgyűrűzési Központ összesítéséből.