Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#vashiány

Maltofer

Elég vasat eszünk meg naponta? A válasz nem egyértelmű!

A vas a szervezetünk egyik alapköve, ami döntő szerepet játszik az egészségünk fenntartásában: támogatja az anyagcserét, a növekedést és a normális sejtműködést. De vajon mindenkinek ugyanannyi vasra van szüksége? Távolról sem! Lássuk, milyen tényezőktől függ, mennyit kell bevinnünk belőle.

Maltofer

Így gondoskodjon a vaspótlásról

Érdekes kettősséget mutat az emberi test és a vas viszonya: habár utóbbi az egyik leggyakrabban előforduló elem a Földön, szervezetünk mégsem képes önállóan az ásványi anyag előállítására. A vaspótlásra mindennap figyelni kell, különösen akkor, ha valamilyen diétát vagy speciális étrendet követünk.

Maltofer

A rejtett vashiányt akár belső vérzés is okozhatja

A vas nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely döntő szerepet játszik a szervezetben, beleértve a vörösvértestek képződését is, amelyek oxigént szállítanak a test különböző részeibe. Sokan azonban nem észlelik időben a vashiányt, mivel a tünetek enyhék, de akár észrevétlenek is maradhatnak, miközben a szervezet vasraktárai kimerülőben vannak.

Maltofer

Nem a testsúlyán múlik, hogy vashiányos-e

A világon elegendő élelmiszert termelnek ahhoz, hogy mindenki jóllakjon, mégis 815 millió ember éhezik az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) 2018-as adatai szerint. Ezért nagyon sokan szenvednek nyomelem- és vitaminhiányban, de ez – például a vashiány – nemcsak a kórosan soványakat, hanem a túlsúlyosokat is érintheti.

Maltofer

Vajon ez már vashiány?

Számtalan tünet, jel, furcsa érzés vagy diagnosztizált betegség üzenhet valamilyen formában arról, hogy vashiányunk van. Összegyűjtöttük, mikor kell komolyan venni a szervezetünk reakcióit, de szerencsére a legtöbb esetben könnyen orvosolható a baj.

Maltofer

Az önismeret útján: ismerjük meg saját vasszükségletünket!

Némi túlzással, de kijelenthető, hogy ahány ember, annyiféle napi vasszükséglet. Hiszen mindannyian egyedi, megismételhetetlen létezők vagyunk, más-más vérképpel, azon belül vasigénnyel. Ezért meg kell ismernünk magunkat ebből a szempontból is, hogy a csak ránk jellemző vasszint megfelelően támogasson minket a mindennapokban.

Maltofer

Mikor és mennyi vasat szedjünk?

A vas mint esszenciális ásványi anyag döntő szerepet játszik az emberi szervezet működésében. Különösen a hemoglobin, a vörösvértestekben lévő oxigénszállító fehérje előállításában segít. Bár számos élelmiszerben megtalálható, egyeseknek további pótlásra lehet szükségük a napi szükségleteik kielégítéséhez. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan érdemes szedni a vaspótló készítményeket.

Maltofer

Amikor oka is van annak, hogy nem akar iskolába menni a gyerek

Tanév elején, iskolakezdéskor ne csodálkozzunk, ha a gyerekek fáradtak és nyűgösek – tisztelet a kivételnek –, reggelente alig akarnak felkelni. Nem is beszélve a kiskamaszokról és tinédzserekről, akiknek még nehezebb a nyáron eltolódott biológiai órájukat visszaállítani a becsöngetésre. Egy ideig ez valóban természetes, de mikor kezdjünk el aggódni, hogy valami mégsincs rendben a lurkóval?

Tech MTI

Különleges dolog zajlik a káposztafej belsejében – magyar kutatók jöttek rá

A színtestek vasfelvételének fényhiányos mechanizmusa hasonlít a fotoszintézis által támogatott folyamatra – derült ki az ELTE kutatóinak vizsgálatából. Felfedezésük hatással lehet az élelmiszeripari és egészségügyi tudásunkra és annak alkalmazására, hiszen növényi eredetű táplálékaink és azok színtestjei minden ember számára fontos vasforrást jelentenek.

Maltofer

Akár súlyos gondot is okozhat, ha nem figyelünk a vaspótlásra - Interjú

A vas az egyik legfontosabb mikrotápanyag, szervezetünk számos létfontosságú folyamatának nélkülözhetetlen eleme, a vérképzéstől az enzimeink működéséig. Hiánya, a vasraktárak kiürülése sok problémát okoz, és súlyos vérszegénységhez vezet. A témáról Dr. Simonyi Gábor osztályvezető főorvost kérdeztük.

Maltofer

Nem megy a sport? Vashiány is állhat a háttérben

Akár profi, akár amatőr szinten sportol valaki, vashiányosan nem lehet kihozni magunkból a maximumot. Ilyenkor a mozgással nem energikusnak fogjuk magunkat érezni, hanem éppen ellenkezőleg: a teljesítményünk nem javul, és amennyiben nem viszünk be elég vasat, vagy nem pótoljuk azt megfelelően, elfogyhatnak a vastartalékaink. A sport mit sem ér, ha nincs elég vas a szervezetünkben. Sőt!