BrandChannel Maltofer 2024. december. 02. 10:30

Vashiányom van – de melyik típus?

A vas csupán egyetlen nyomelem a sok közül, amire a szervezetünknek szüksége van. Ugyanakkor a hiánya komoly problémákat – például szívdobogást, légszomjat, hajhullást és akár szájfekélyeket is – okozhat. Ebben a cikkben összeszedtük, hogy mi vezethet vashiányhoz, és miért nem biztos, hogy elég annyi vas, amennyit a táplálkozással beviszünk.

Az egyik talán legirreálisabb tünete lehet a vashiánynak a pica (ejtsd: pika). Igen, nem elírtuk, létezik a pica nevű evészavar, amelyet a vas hiánya okozhat a szervezetünkben. Ez egy különös tünet, amely során a vashiányos emberek kényszert éreznek nem ehető anyagok, például föld, agyag, jég vagy papír fogyasztására. Ez a furcsa sóvárgás inkább a súlyos vashiány esetén jelentkezik.

A vashiány két típusa: abszolút és funkcionális vashiány

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan alakul ki a vashiány, és milyen tényezők játszanak szerepet a kialakulásában, érdemes különbséget tenni a két fő típusa között. Létezik az abszolút vashiány és a funkcionális vashiány. Hiába vashiány mindkettő, eltérő módon hatnak a szervezetre, és más-más megközelítést igényel a kezelésük

Az abszolút vashiány akkor alakul ki, amikor a szervezet vasraktárai kimerülnek, mivel a vasbevitel nem megfelelő. A vasraktárak kimerülése azt jelenti, hogy a szervezet számára elérhető vas mennyisége nem elegendő ahhoz, hogy biztosítsa a megfelelő sejtműködést. Ez leggyakrabban a nem megfelelő étkezés, például a húsmentes vagy nagyon szigorúan vegetáriánus étrend következtében alakulhat ki. Ezért is fontos például, ha valaki úgy dönt, hogy húsmentes életmódra vált, akkor azt tudatosan tegye.

A legjobb vasforrások a vörös húsok, a máj és a halak, mivel ezek a legkönnyebben hasznosuló formában (hemvas formájában) tartalmazzák a vasat. Ha valaki nem fogyaszt állati eredetű élelmiszereket, akkor az étrendjéből származó vas mennyisége jelentősen csökkenhet. A zöldségekben található nemhemvas ugyanis sokkal nehezebben szívódik fel.

Vashiányhoz vezethet a nőknél a menstruáció során fellépő vérveszteség. De egyébként bármilyen vérzéssel járó állapot (pl. gyomorfekély, baleset miatti vérzés) is hozzájárulhat a vasraktárak kimerüléséhez. Illetve vannak olyan életszakaszok – terhesség, szoptatás –, amikor a szervezet vasigénye jelentősen megnő, így a szokásos bevitel nem feltétlenül elégíti ki a szükségleteket.

Az abszolút vashiány jelei lassan alakulnak ki, így a tüneteket sokan nem ismerik fel azonnal. A legjellemzőbbek a következők: kimerültség, fáradtság, sápadt bőr, fejfájás, szédülés, hideg kéz és láb, hajhullás, törékeny körmök, szívdobogásérzés, légszomj, csökkent koncentráció és teljesítőképesség.

Az abszolút vashiány megelőzésének legfontosabb lépése a megfelelő vasbevitel biztosítása. Ez elsősorban étrendi változtatásokkal érhető el: a feljebb írt húsokon túl a spenót, lencse, bab, tofu szintén tartalmaz vasat, ám annak felszívódása sokkal nehézkesebb. C-vitamin bevitelével (pl. citrusfélék, paprika) javítható a vasfelszívódás. A már kialakult vashiány kezeléséhez 3-6 hónapon át vaspótló gyógyszer szedése is szükséges, csupán a táplálékvas-bevitellel a hiányállapot nem szüntethető meg.

A funkcionális vashiány esetében nem a vasbevitel alacsony, hanem a szervezet valamiért nem képes megfelelően hasznosítani a bevitt vasat. Ez az állapot olyan komoly betegségekkel állhat összefüggésben, mint a cöliákia, a krónikus gyulladásos betegségek vagy a vesebetegség. A cöliákiánál például – ez a gluténérzékenység következtében kialakuló bélbetegség – a bélfal károsodása gátolja a tápanyagok, így a vas felszívódását is.

A funkcionális vashiány tünetei hasonlóak lehetnek az abszolút vashiányhoz, de gyakran elhúzódóbbak és összetettebbek: krónikus fáradtság, csökkent immunfunkció, hajhullás, bőrszárazság, általános gyengeség, csökkent szellemi és fizikai teljesítőképesség.

A funkcionális vashiány kezelése összetettebb orvosi feladat, mint az abszolút vashiányé, mivel nem csupán a vasbevitelre kell figyelni, hanem az alapbetegséget is kezelni kell. Ha a funkcionális vashiányt cöliákia vagy krónikus gyulladásos betegség okozza, annak kezelése kulcsfontosságú a vasfelszívódás helyreállításához. A cöliákia esetében például a gluténmentes étrend segíthet helyreállítani a bélfalat, így javul a vas felszívódása. Fontos lépés a gyulladás csökkentése, mert ez segíthet felszabadítani a vasat a raktárakból, amely így elérhetővé válik a sejtek számára.

Miért foglalkozzak a vashiányommal?

Mind az abszolút, mind a funkcionális vashiány hosszú távon komoly egészségi problémákhoz vezethet. A vas létfontosságú szerepet játszik a hemoglobin szintézisében, amely az oxigént szállítja a vérben. Ha a hemoglobinszint alacsony, az oxigénellátás csökken, ami kimerültséget, gyengeséget és számos más egészségproblémát okoz, ahogy írtuk korábban.

A megfelelő vasellátás különösen fontos bizonyos életszakaszokban, mint például a terhesség alatt, amikor a magzat fejlődéséhez szükséges oxigén- és tápanyagellátás kulcsfontosságú. Gyerekeknél a vashiány növekedési zavarokhoz, csökkent kognitív funkcióhoz vezethet, míg felnőtteknél csökkent munkaképességet és fáradékonyságot okozhat.

Szóval, ha tudjuk, előzzük meg a bajt, ha viszont érezzük magunkon a tüneteket, mindenképp keressünk rá megoldást!