Majdnem húsz éve tartó folyamatot tört meg Japán
A jegybank szakított egyedi politikájával, miután az infláció elérte a szigetországot is.
A jegybank szakított egyedi politikájával, miután az infláció elérte a szigetországot is.
Megújult hévvel zajlik a vita az infláció kezeléséről a jegybank elnöke és a kormány tagjai között, a gazdasági évnyitó pedig még az MKIK elnökének is alkalmat adott arra, hogy beleszálljon Matolcsy Györgybe. De ki fogja végül letörni az inflációt?
Veszélyes vizeken is az élen kell maradni – véli a jegybank elnöke, aki új gazdasági modellt sürget, és el van ragadtatva Christine Lagarde-tól, bár IMF-elnöksége idején még konfliktusos volt a viszony. A Közgazdasági Társaság vándorgyűlésen hallgattuk meg Matolcsy Györgyöt.
Az Orbán-rezsimet az ingathatja meg, ha 2020 után csökkennek az elosztható források, ezért érdekek sérülnek – mondja a HVG-nek adott interjúban Békesi László, aki pénzügyminiszterként Magyarország két kritikus időszakában is a gazdaságpolitika fő irányítója volt.
A színfalak mögött csökken a versenyképesség, a cégek vonakodnak nálunk befektetni.
Matolcsy György ugyan nem ment el az egykor Magyarországon tanult külföldiek találkozójára, de helyettese lenyomta a propagandaanyagot.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen „közpénzügyi szakújságíró szakirányú továbbképzési szak"-ot indítanak, akármit is jelentsen ez.
Az igazi botrány a nemzetközi összehasonlításban rejlik. 2016 elejére a magyar gazdaság az unió sereghajtójává vált, még a súlyos válsággal küzdő Görögország sincs mögöttünk.
Bár Orbán meríthetett az orosz illiberális állammodellből, Chikán Attila professzor szerint valójában egy tisztán magyar modellt próbál megalkotni a miniszterelnök. Az ország bizonyos mutatói azonban azt jelzik, hogy a világ országainak leszakadó harmadával versenyzünk, miközben a legjobbak közé szeretnénk kerülni. A korrupcióban a társadalom demoralizálása az aggasztó, ráadásul ezt fokozza, hogy a fejlődést jelentő ágazatok támogatása is elmarad a rövid távú érdekek kiszolgálása következtében.
A Pallas Athéné Alapítványok bevásárolták magukat a Vörösmarty téri Kasselik-házba, vettek egy épületet a Döbrentei tér közelében és egy kecskeméti szállodát is – értesült az RTL Klub. A cél továbbra is az unortodox tanok terjesztése.
December 29-én, hétfőn, a Fidesz gazdaságértékelő sajtótájékoztatóján. Kiderült: az unortodox modell sikeresnek bizonyult, az életszínvonal nőtt, az államadósságot jövőre 75 százalékra csökkentik, és a foglalkoztatottság is rekordokat dönt.
A "Nyugat" egyáltalán nem homogén fogalom. Annak bizonyos részei, mindenekelőtt azok az országok, ahol az angolszász neoliberális kapitalizmus épült ki, valóban válságban vannak. De ugyanez nem mondható el a stabil és gazdaságilag töretlenül sikeres jóléti államokra: Ausztria, Németország, Hollandia és a skandináv jóléti államok olyannyira jó egészségnek örvendenek, hogy az Európai Unió versenyképességi listáját évről évre ezek vezetik. A vita iróniája, hogy az Orbán-kormány unortodoxnak nevezett gazdaságpolitikája leginkább a neoliberális angolszász modellhez hasonul. De nem követi a "keleti nyitás" szempontjából szóba jöhető, leginkább pozitív szingapúri modellt sem, ahol a társadalom tudásszintjének, termelékenységének emelése volt a siker receptje. Pogátsa Zoltán közgazdász írása.