Egy száz meséből álló könyv egyetlen meséje szólt egy transznemű lány igaz történetéről, ami miatt a kormányhivatal korábban ötmillió forintos bírságot szabott ki, és megtiltotta a könyv forgalmazását.
Logan Brown kislánya azóta meg is született. Mint mondta, párjával először nagyon összezavarodtak, amikor pozitív lett a terhességi teszt, de úgy döntöttek, megtartják a babát.
Bár ma már nem tabu a transzneműség vagy a homoszexualitás, sok családban még mindig kihívást jelent a másság elfogadása. És hiába egy szűk kör támogatása, ha egy-egy rokon vagy egy intézmény épp emiatt nyom szégyenbélyeget az érintettek homlokára. Két történet, két megküzdési mód.
A politikusként, aktivistaként ismertté váló Vay Blanka 36 éves korában, házas férfiként eszmélt rá, hogy nőként szeretne élni. Négy évvel ezelőtt, a Pride megnyitóján már beszélt a tranzíciójáról, most pedig Saját ketrec című könyvében vetett számot azzal, hogyan lehet hosszú ideig a tudat legmélyére nyomni az igazságot, mit hoz az ezzel járó folyamatos disszonancia, majd hogyan borítja fel az ember egész életét egyetlen felismerés, hogy utána sokat veszítsen, de végül egyenesbe jöjjön. Az aktivistával férfi és női privilégiumokról, a homo- és transzfób törvényről és a zseb hatalmáról is beszélgettünk.
Egyre jobban láthatók azok a tizenévesek, akik azért keresnek segítséget, mert transzneműnek érzik magukat – de világszerte sok az ellentmondás akörül, hogy mi a teendő.
Egy szabolcsi faluban élő, transznemű gyereket nevelő családról szól a Tobi színei. A homofób, úgynevezett pedofiltörvény miatt kérdéses, hogy a tanulságos történetet elmesélő dokumentumfilm kikhez juthat el.
Ötven éve zavargások törtek ki New York hippinegyedében a Stonewall Inn nevű melegbárnál. Ettől számolják a modern melegjogi mozgalmak kezdetét, amelynél ott bábáskodtak a meleg közösség kitaszítottjai, a prostituáltak és a transzneműek is. A Greenwich Village-i éjszaka királynője akkoriban Marsha P. Johnson volt, aki már életében legendává vált. Halálának körülményei viszont máig tisztázatlanok.
Ma már úgy gondolja az Egészségügyi Világszervezet, hogy a korábbi besorolás megbélyegző volt, és ma már többet tudunk a transzneműségről, amit az ember tapasztalt neme és a hozzárendelt neme közötti jelentős és tartós inkongruencia határoz meg.