Az Egyesült Államok többször felhívta az izraeli kormány figyelmét arra, hogy tegyen többet az olyan szélsőséges telepesek felelősségre vonásáért, akik erőszakos támadást követtek el palesztinok ellen Ciszjordániában.
A harcok egy hétig tartó leállítása ellenére pénteken tovább folytatódott a Hamász elleni háború, amelyet Izrael kiterjesztett a Gázai övezet déli részére is. Közben Ciszjordániában pattanásig feszült a helyzet.
Arról szinte mindenki hallott már, hogy Alaszka egykoron az Orosz Birodalom gyarmata volt, de arról már kevesebben tudnak, hogy voltak orosz helyőrségek Kaliforniában és a Hawaii-szigeteken is. Miért gondolták jó ötletnek az oroszok a terület gyarmatosítását, miért nem jártak sikerrel és tényleg fillérekért váltak-e meg végül Alaszkától? Cikkünkben ezeket a kérdéseket mind megválaszoljuk.
Az izraeli igazságszolgáltatás átalakításának kérdése a cionizmus értelmezéséről is szól. A vallásos cionisták egy győzelmet már arattak: a ciszjordániai telepesek egyre inkább az izraeli közigazgatás alá kerülnek.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök az izraeli külügyminisztériumba kérette a telepbővítések leállításáról szóló ENSZ BT-határozatot aláíró országok nagyköveteit vasárnap - jelentette a jeruzsálemi közszolgálati rádió.
Netanjahu újabb telepeslakások építését engedélyezte, a házaknál hétfő este óta több összetűzés is történt az izraeli biztonsági erők és a telepesek között, mivel utóbbiak meg akarták akadályozni az épületek lerombolását. A telepesek szerdán is kövekkel dobálták meg a katonákat, az izraeli hadsereg ennek ellenére megkezdte az épületek lebontását.
Izraelben minden 18. életévét betöltött fiúnak és lánynak katonai szolgálatot kell teljesítenie, a hazájukat védő, katonáskodó fiatalokat nagy megbecsülés övezi. Ugyanakkor esetleges nyomasztó élményeikről, a hadseregben tapasztalható, palesztínokkal szembeni túlkapásokról nem szokás beszélni. Ezt a csendet kívánja megtörni egy tíz éve alakult civil szervezet, amely amellett, hogy iskolákban végez felvilágosító munkát és izraeli katonákkal készít interjúkat, túrákat is szervez a zsidó telepesek által megszállt területekre, hogy megmutassa a teljes valóságot. Hebroni riportunkat beárnyékolja, hogy Izraelben újra a fegyvereké a szó: azt követően, hogy júniusban a Gáza-övezetben újrakezdődtek a rakétatámadások, tegnap egy izraeli harci repülő megölt több, mint 20 civilt, mire a Hamasz elkezdte bombázni Tel Avivot.
Az Ariel Saron volt izraeli kormányfő halála miatt közel-keleti látogatáson tartózkodó német külügyminiszter óva intette hétfőn Izraelt telepespolitikája folytatásától, mert az szerinte aláássa az izraeli-palesztin béketárgyalásokat. Közben a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) úgy döntött, hogy az izraeli telepbővítésekre válaszul előkészíti az ENSZ-szervezetekben való tagságra vonatkozó kérelmét.
Az izraeli kormány hivatalosan elutasította Barack Obama amerikai elnök követelését, hogy Izrael függesszen fel minden építkezést a vitatott hovatartozású Kelet-Jeruzsálemben - közölték csütörtökön Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök munkatársai.
Az izraeliek 51 százaléka ellenzi a kelet-jeruzsálemi telepépítések befagyasztását, míg 46 százalék hajlandó lenne elfogadni az építkezések leállítását, amit az Egyesült Államok is követel - derült ki a Jediót Ahronót című izraeli napilap pénteki számában megjelent felmérés eredményeiből.