Bizonyítékot találtak rá, hogy a krokodilok képesek a szűznemzésre
A Costa Rica-i állatkert egyik nősténye olyan utódot nemzett, amelynek genetikai kódja szinte teljesen azonos volt a sajátjával.
A Costa Rica-i állatkert egyik nősténye olyan utódot nemzett, amelynek genetikai kódja szinte teljesen azonos volt a sajátjával.
Hím egyed „közreműködése” nélkül rakott tojást egy állatkertben élő krokodil, az utód gyakorlatilag teljesen ki is fejlődött.
A rovarvilág érdekessége, hogy itt olyan folyamatok is lejátszódhatnak, amit elsőre talán elképzelhetetlennek tartanánk.
A teljes bizonyossághoz genetikai vizsgálatra lesz szükség.
A veszélyeztetett kaliforniai kondor is képes a szűznemzésre. A San Diegó-i Állatkert vadvédelmi szervezetének kutatói szerint 2001-ben és 2009-ben két hím fióka kelt ki egy-egy meg nem termékenyített tojásból. Genetikai vizsgálatok szerint a két fióka egyike sem állt rokoni kapcsolatban hímmel, csak az anyjával.
Ervina, a szalagos varánusz feltehetően szűznemzéssel, azaz hím varánusz "segítsége" nélkül adott életet négy egészséges kis gyíknak. Ennél a fajnál a pécsi állatkert szerint még sosem dokumentálták ezt a jelenséget.
A márványrákok a Föld több országában megjelentek, de Madagaszkáron jelentenek igazán problémát, olyan gyorsan szaporodnak, méghozzá szűznemzéssel. Hímek nincsenek köztük ugyanis a mostani ismeretek szerint. A kutatók remélik, hogy a márványrákokkal kapcsolatos ismereteket a tumorkutatásnál is felhasználhatják.
Először figyeltek meg szűznemzést gerinces fajnál a tudósok. Ilyenre már volt példa fogságban élő állatoknál, de ezúttal a természetben zajlott a dolog.
Egy nősténykígyó öt éven át megőrizte testében a hím ivarsejteket, mielőtt életet adott a szaporulatnak. A hüllőt 2005-ben fogták be Floridában, majd öt éven át egy magánszemély tulajdonában volt anélkül, hogy más kígyókkal érintkezett volna. Tavaly év végén aztán váratlanul 19 kis kígyónak adott életet - olvasható a New Scientist tudományos hírportálon.
A genetikai vizsgálatok szerint szűznemzéssel, vagyis hím közreműködése nélkül fogantak a prágai állatkert idén tavasszal született komodói sárkányai, amelyek Aranka nevű anyjuk negyedik tojásrakásából jöttek a világra. Aranka tavaly elvesztette társát, új párjával pedig nem sikerült szerelembe esnie.
Egyes botsáska fajok akár másfél millió éve szűznemzéssel szaporodhatnak - idézte kanadai kutatók megállapítását a New Scientist.