A Costa Rica-i állatkert egyik nősténye olyan utódot nemzett, amelynek genetikai kódja szinte teljesen azonos volt a sajátjával.
Néhány állatfaj esetében – például bizonyos madaraknál, halaknál és hüllőknél – korábban már láttak rá példát a tudósok, hogy ezek az állatok képesek a szűznemzésre. Ezúttal a Biology Letters című folyóiratban jelent meg egy tanulmány, amely beszámol egy 2018-as esetről, amikor egy nőstény krokodil úgy rakott tojást, hogy egész életében hímektől elkülönítve tartották.
Bár a teljesen kifejlett magzat nem volt életképes, így nem is kelt ki, a vizsgálatok során kiderült, hogy annak genetikai kódja 99,9 százalékban megegyezett az anyáéval. A kutatók szerint ilyen esetek gyakrabban fordulnak elő, mint korábban gondolták, a jelenség egyszerűen csak elkerülte a figyelmüket, hiszen azoknál az állatoknál, amelyeket hímekkel együtt tartanak, nem is vizsgálták ilyen szempontból a tojásokat. Mint írják, a továbbiakban azt is érdemes lesz vizsgálni, lehet-e életképes egy szüzen nemzett utód.
Egyelőre nem világos, hogyan lehetnek képesek hím nélkül tojást rakni bizonyos nőstény állatok, de az egyik teória szerint azoknál a fajoknál figyelhető meg a jelenség, amelyek egyedszáma drasztikusan lecsökken, és a kihalás szélén állnak.
Nyitóképünk illusztráció.