Szűznemzéssel esett teherbe a prágai komodói sárkány
A genetikai vizsgálatok szerint szűznemzéssel, vagyis hím közreműködése nélkül fogantak a prágai állatkert idén tavasszal született komodói sárkányai, amelyek Aranka nevű anyjuk negyedik tojásrakásából jöttek a világra. Aranka tavaly elvesztette társát, új párjával pedig nem sikerült szerelembe esnie.
Az anyaállat egy évvel ezelőtt veszítette el Draco nevű társát. A hím állat helyére a részben "rokkant" Leonardo érkezett, ám a tenyésztők szerint a két komodói sárkány nem került közelebbi kapcsolatba egymással - mondta Jana Ptacinska Jiratova, az állatkert szóvivője.
Ennek ellenére tavaly augusztusban Aranka hat darab megtermékenyített tojással lepte meg gondozóit. A rejtély kiderítése érdekében a kutatók azonnal mintát vettek a márciusban kikelt utódok köldökzsinórjából, hogy megállapítsák a fogantatásuk körülményeit.
A vizsgálatok bebizonyították, hogy sem Draco, sem Leonardo nem játszott szerepet a nőstény negyedik tojásrakásában. A kutatók ezért most azt vizsgálják, hogy az anyaállat egyedülállónak számító ötödik fészkéből idén augusztusban kikelt sárkánykölykök is szűznemzéssel fogantak-e. Ennek nagyon magas a valószínűsége, de újabb genetikai tesztekre lesz szükség a teljes bizonyossághoz - hangsúlyozta a szóvivő.
A szűznemzés lehetséges, de nem túl gyakori dolog és ilyenkor kizárólag hím utódok jönnek a világra. Ezidáig mindössze két hasonló esetet jegyeztek fel a londoni, valamint a chesteri állatkertekben. Arankával ellentétben azonban a brit intézményekben élő anyaállatok majdnem teljesen egyedül éltek egész felnőtt korukban.
A prágai állatkert - kiegészülve az idén augusztusban született négy új példánnyal - összesen 36 komodói sárkánykölyköt nevel. A pikkelyes hüllők rendjébe tartozó állatok nagyjából ötezres vadon élő populációja Kelet-Indonézia néhány szigetén él. A veszélyeztetett fajok közé tartozó varánuszok Indonézián kívüli tenyésztése rendkívül munkaigényes feladat, és a varánuszokat csupán az indonéz kormány belegyezésével lehet elszállítani az országból.
Arankát a cseh köztársasági elnök, Václav Klaus kapta ajándékba a délkelet-ázsiai szigetországtól. A nyugat-csehországi pilzeni állatkert pedig a korábbi cseh köztársasági elnöknek, Václav Havelnek ajándékozott varánusznak köszönhetően tudta elkezdeni az óriásgyíkok tenyésztését.