2,6 milliárd forint lesz a villanyszámla a szegedi lézerkutatóban
Tízszeresére nőnek a költségeik, amúgy pedig a legtöbb áramot nem is a lézerek fogyasztják az intézetben.
Tízszeresére nőnek a költségeik, amúgy pedig a legtöbb áramot nem is a lézerek fogyasztják az intézetben.
A szegedi lézerközpont kísérleteinek köszönhetően biztonságosabb lehet a tórium alapú energiatermelés, a leghatékonyabb rákterápiát, a protonterápiát pedig forradalmasíthatják.
A magyar kutatásfejlesztés egyik zászlóshajója a szegedi lézerközpont. Most lemondott a nemzetközi részleg három nagytekintélyű tagja, így tiltakoznak a kormány döntése ellen, hogy tudós helyett banki embert neveztek ki.
Bár a szegedi lézerközpont nagyjából csak fél év múlva kezd majd teljes kapacitással működni, már most is javában zajlik a munka. Nemrég ott jártunk, és megnéztük, mit is csinálnak (majd) az ELI-ben.
Megérkeztek az első lézerberendezések a szegedi ELI-ALPS kutatóközpontba, az eszközök összeszerelése és beállítása után néhány hónap múlva a helyszínen is elkezdődnek a kísérletek.
ELI Science Park néven tudományos ipari parkot alakítanak ki a szegedi lézerközpontnál, első lépésként 2018-ban inkubátorház nyílhat – közölte Palkovics László oktatási államtitkár.
Év eleje óta építik a szegedi lézeres kutatóközpontot, a beruházás első üteme pedig 2015 decemberére kell, hogy elkészüljön – ekkora már a műszerek egy része is megérkezik. A tudósok ennek megfelelően már készülnek az indulásra: mindenki azon ötletel, hogyan használhatja majd fel kutatásaihoz a berendezéseket, milyen irányba kellene terelni a jelenleg folyó munkálatokat. Mire minden készen lesz, Európa egyik legmenőbb kutatóhelye valósul meg Magyarországon, amely egy sor tudományágat szolgálhat ki.
A litván UAB Ekspla és az UAB Moksline-gamybine firma Šviesos konversija konzorcium nyerte a szegedi lézerközpont egyik berendezésének tervezésére, építésére és szállítására kiírt közbeszerzést.
Nettó 25 milliárd 88 millió forintért a Strabag MML Kft. és a Swietelsky Magyarország Kft. építheti fel a szegedi lézer kutatóközpontot.
"Nem szégyen, ha egy beruházás ellenzőjéből, amint az beindul, jó lelkiismerettel az adott beruházás támogatója lesz” – mondta Orbán Viktor a szegedi lézerközpont csütörtöki alapkőletételén. A több mint 12 milliárdos beruházás a volt szovjet laktanya területén valósul meg 2015 végére.
Érvénytelenné nyilvánította az ajánlatkérő a KÉSZ Építő Zrt. ajánlatát, amelyet a szegedi lézerközpont épületének kivitelezésére kiírt közbeszerzésre nyújtott be. A cég értetlenül áll a döntés előtt, mert álláspontjuk szerint az eljárás elmúlt közel 120 napja során minden kiírásnak, követelménynek maradéktalanul megfeleltek.
A tervek szerint februárban elindulhat a szegedi lézerközpont építése – jelentette be B. Nagy László országgyűlési képviselő, az Európai Unió tudományos nagyberuházásáért felelős kormánybiztos pénteken a Tisza-parti városban.