Erre még biztos nem használtak szovjet laktanyát
ELI Science Park néven tudományos ipari parkot alakítanak ki a szegedi lézerközpontnál, első lépésként 2018-ban inkubátorház nyílhat – közölte Palkovics László oktatási államtitkár.
A szegedi lézerközpont nagyon fontos eleme az alapkutatásoknak, ahhoz, hogy az itt születő eredmények helyben hasznosuljanak az innovációs ökoszisztéma fejlesztésre van szükség – mondta a kormánybiztosként a projektet is irányító Palkovics László a Szegedi Tudományegyetem innovációs napján.
Ennek meghatározó része az ELI Science Park, amelyet a kutatóközpont közvetlen szomszédságában, a magyar állami tulajdonában, az egyetem kezelésében lévő 80 hektáros területen hoznak létre.
Az egykori szovjet laktanya adottságai kiválóak, az M5-ös M43-as autópálya csomópontjánál helyezkedik el, vonzáskörzetében a határon belül 300 ezer, Vajdaságban és Romániában további 400 ezer ember él – emelte ki az államtitkár.
A tudományos ipari parkba egyrészt a startup vállalkozásokat várják, másrészt azokat a már sikeres cégeket, amelyeket a város inspiratív környezete vonz Szegedre.
Az országban több mint száz olyan vállalat működik – a többi közt az információtechnológia, a biotechnológia, az élettudományok területén –, melynek aktív kapcsolata van az egyetemmel, vagy olyan tevékenységet végez, amely szorosan kötődik az egyetemen folyó kutatásokhoz – közölte Palkovics László.
A kormánybiztos elmondta, a Science Park a tervek szerint az egyetem fenntartásában működne. Már elkészült a kormányhatározat arról, hogy a terület rendezésére, lőszermentesítésére 1,7 milliárd forintot ad a költségvetés.
Első lépésként a laktanya egy már meglévő épületének rekonstrukciójával inkubátorházat alakítanak ki, ez már jövőre megnyílhat. A második ütemben a betelepülni kívánó cégek számára innovációs központ épül, ezt követően a parkban járműipari kompetenciaközpontot, illetve szolgáltató- és fogadóközpont hoznak létre.