Már hivatalos, hogy kik építhetik a szegedi lézerközpontot
Nettó 25 milliárd 88 millió forintért a Strabag MML Kft. és a Swietelsky Magyarország Kft. építheti fel a szegedi lézer kutatóközpontot.
A Közbeszerzési Értesítő hétfői száma hivatalosan is közölte, hogy nettó 25 milliárd 88 millió forintért a Strabag MML Kft. és a Swietelsky Magyarország Kft. építheti fel a szegedi lézer kutatóközpontot. Az ügy előzménye az, hogy a központ projekt cége az ELI-HU Kutatási és Fejlesztési Nonprofit Közhasznú Kft. nyílt közbeszerzést írt ki a kivitelezésre, amelyet január végén a Strabag és a Swietelsky közösen nyert meg. A döntést azonban a második helyre sorolt, amúgy szegedi székhelyű KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. megtámadta.
Miután a Közbeszerzési Döntőbizottság megállapította, hogy a KÉSZ Zrt. ajánlata valóban aránytalanul alacsony ellenszolgáltatást tartalmazott, így érvénytelen, s alá lehetett írni a nyertes közös ajánlattevőkkel a szerződést. Ez április 2-án megtörtént - tudatta az ELI-HU Kft. akkor az MTI-vel. A projekt kivitelezésének eredetileg becsült ellenértéke 22 milliárd 843 millió forint volt, a nyertes tehát több mint 2 milliárddal többért vállalta a munkát. A központ egy 16,5 hektáros telken épül fel. A lézer technológia főépületének a teljes területe 10 ezer négyzetméter. További három épület is készül, több mint 20 ezer négyzetméterrel.
Az első fázis forrásaként 2012-ben 46,998 milliárd forintot határozott meg a kormány. Ezt tavaly 36,998 milliárdra módosította, egyúttal előirányzott a második fázisra 24,3 milliárd forintot. Ez utóbbit februárban 28,58 milliárd forintra emelte. Az ELI - Extreme Light Infrastructure - az Európai Unió kutatási nagyberendezéseinek egyike. Ez lesz a világ egyik első olyan kutatóközpontja, ahol a fény és az anyag kölcsönhatását a lehető legrövidebb időtartamú jelekkel - jelenleg attoszekundumos fényimpulzusok mentén - a legnagyobb intenzitással lehet vizsgálni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.