"Nem szégyen, ha egy beruházás ellenzőjéből, amint az beindul, jó lelkiismerettel az adott beruházás támogatója lesz” – mondta Orbán Viktor a szegedi lézerközpont csütörtöki alapkőletételén. A több mint 12 milliárdos beruházás a volt szovjet laktanya területén valósul meg 2015 végére.
Orbán Viktor a szegedi szocialista polgármesternek és a megyei kormánymegbízottnak is gratulált ahhoz, hogy a politikai nehézségeket sikerült áthidalniuk, s a Szegeden élők javát szolgálták mindketten, amikor a lézerközpont megépítését támogatták. „Viccesen hangzik, pedig komolyan gondolom, hogy megköszönhetjük a szocialistáknak, hogy bíztak annyira bennünk, hogy meg fogjuk valósítani ezt a beruházást” – mondta a miniszterlenök.
Orbán Viktor szerint a szegedi lézerközpont a rendszerváltás kori álmok megvalósulását szimbolizálja, hiszen többen gondolták akkor úgy, hogy a szovjethatalom romjain egy korszerű, a jövőnek épülő országot teremtünk. „Ahol Magyarország megszállásának és elnyomásának bázisa volt, hamarosan hazánk gazdasági és szellemi felemelkedésének erődítménye állhat majd”. (A szegedi lézerközpont a hajdani szegedi orosz laktanya területén épül majd fel.)
„Semmi bajunk az Európai Unióval”
„Az Európai Unióval sok bajuk lehet a magyaroknak, de ha a józan eszüket veszik elő, osztanak, szoroznak és számolnak, akkor jól láthatják, hogy az unióhoz való csatlakozás szép távlatokat nyitott meg jó néhány vidéki nagyvárosnak.” Ezt a miniszterelnök azzal kapcsolatban említette, hogy Szeged az elmúlt 6 és fél év alatt 293 milliárd forint uniós pénzt nyert a város fejlesztésére, ebből 210 milliárdot már fel is használhatott.
Az első polgári kormány idején – idézte fel Orbán – „vért kellett izzadni”, hogy a szegedi belváros fejlesztésére 50 milliárd forintot összeszedjenek. A mostani elkölthető összegek nagyságrendileg különböznek azoktól az összegektől, amelyeket másfél évtizeddel ezelőtt a nemzeti kormányoknak kellett előteremteni. Az ELI építésére a 60 milliárd forint 80 százalékát az Európai Unió biztosítja.
„Kevesen voltunk, de sokan maradtunk”
A román munkásmozgalmi szlogennel a miniszterelnök arra utalt, hogy az elmúlt években többen nem támogatták a tudományos központ megépítését és hozzátette: „nem szégyen, ha egy beruházás ellenzőjéből, amint az beindul, jó lelkiismerettel lehet az adott beruházás támogatója”.
Heteken belül elindul az építkezés – fejezte ki reményét Lehner Loránd, az ELI ALPS vezérigazgatója, és ahogy Orbán Viktor is megígérte, 2015 végére átadják a szegedi lézerközpontot. Botka László szegedi polgármester az alapkő letétele után egy közleményt adott ki, amelyben arra emlékeztetett, hogy 2010-ben a kormány leállította a beruházást, amely így kétéves késlekedéssel indulhat csak el.