Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#sajtószemle

hvg360 Murányi Gábor

Lenin 100 évvel ezelőtti halálakor a bolsevikellenes magyar sajtó belesétált a szovjet propaganda csapdájába

Lenin száz évvel ezelőtti halálával a korabeli magyar sajtóban is kiemelten foglalkoztak, s a temetésig valóságos kommentárláz tombolt, néhány félreértéssel és több telitalálattal. Vörös cár, Antikrisztus, legvérengzőbb zsarnok – írták róla, de szorgosan beszámoltak arról is, hogy "a mínusz 30 fokos hidegben négy nap alatt mintegy egymillió gyászoló vonult el" a Vörös téri ideiglenes mauzóleum előtt és "200 ezer ember kérte azonnali felvételét a bolsevik pártba".

hvg360 HVG360

Nemzetközi lapszemle: Engedhet-e az EU még egyszer Orbán Viktor zsarolásának?

Közeleg a februári EU-csúcs, ahol ismét terítékre kerül Ukrajna támogatása. Nem meglepő módon tehát Unió és az Orbán-kormány konfliktusával foglalkozik több nemzetközi lap is, így a Politico, a Financial Times, a Die Welt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Süddeutsche Zeitung is. Utóbbi és a Financial Times a lengyel helyzetet is elemzi. Az Eurázsia Csoport nevű amerikai kockázatelemző intézet európai igazgatója szerint Európára az idén a nyugtalanság éve vár. A Daily Telegraph elemzése szerint Ukrajna ügyében az EU végzi el a piszkos munkát Vlagyimir Putyin helyett. A Bloomberg a WizzAir elleni nagy-britanniai vizsgálatról ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

hvg360 HVG360

Nemzetközi lapszemle: a Videoton társ-vezérigazgatója az euró bevezetését sürgeti

Sinkó Ottó azt nyilatkozta a Bloombergnek, ki kell jelenteni, hogy a kormány bevezeti az eurót és vállalja az uniós értékeket. A Neue Zürcher Zeitung, a Times és a Reuters is arról ír, hogy Közép-Kelet-Európában belefáradtak a háborúba, míg a New York Times és a Washington Post az Ukrajnát segítő amerikai támogatások elapadását elemzi. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

Világ hvg.hu/MTI

Orbán nem állt meg a szovjet katonának

Az angolszász sajtó pénteken részletesen foglalkozott Magyarország gazdaságpolitikai helyzetével. A Nagy-Britanniában ismert, magyar származású író, Tibor Fischer a bíráló cikkekhez képest jóval megértőbben viszonyul a magyar kormányfőhöz, akivel kapcsolatban egy 1989-es történetet is megoszt az olvasókkal. Az Economist és a Wall Street Journal és a Financial Times is cikkekben foglalkozik a magyarországi helyzettel.