Lenin 100 évvel ezelőtti halálakor a bolsevikellenes magyar sajtó belesétált a szovjet propaganda csapdájába

10 perc

2024.01.21. 10:00

Lenin száz évvel ezelőtti halálával a korabeli magyar sajtóban is kiemelten foglalkoztak, s a temetésig valóságos kommentárláz tombolt, néhány félreértéssel és több telitalálattal. Vörös cár, Antikrisztus, legvérengzőbb zsarnok – írták róla, de szorgosan beszámoltak arról is, hogy "a mínusz 30 fokos hidegben négy nap alatt mintegy egymillió gyászoló vonult el" a Vörös téri ideiglenes mauzóleum előtt és "200 ezer ember kérte azonnali felvételét a bolsevik pártba".

"Az orosz nép második Rettenetes Ivánjának", Leninnek a teteme hónapokon keresztül megbámulható kiállítási tárggyá válik - ezzel a maga korában hihetetlenül hangzó hírrel borzongatta polgári olvasóközönségét a jól informáltságát hangsúlyozó Pesti Hírlap 1924. január 29-én, amikor is helyszíni tudósítója meglehetős részletességgel számolt be a moszkvai "nagy gyászpompáról" s a Vörös térre ácsolt ideiglenes mauzóleumban lezajlott ceremóniáról.

Lenin halálhíre a Pesti Hírlap 1924. január 23-i számában
Arcanum

Ugyanezen a napon ugyanezt az értesülést a szociáldemokrata párt hivatalos lapja, a Népszava azzal a kommentárral közölte: a szovjet pártvezetés így kívánja lehetővé tenni, hogy "az ország minden részéből a fővárosba zarándokló néptömegek" leróhassák kegyeletüket nagy halottjuk előtt. Azonos volt viszont mindkét lap információja a tekintetben, hogy a holttest "közszemlén tartása" - ahogy azt Moszkvában eredetileg tervezték is - csak átmeneti lesz. A Népszava még azt is tudni vélte: a holttestet később "elégetik, és a hamvakat majd a Kreml falába helyezik el".

Lenin 100 évvel ezelőtti, 1924. január 21-ei halálának kissé késleltetett és pártzsargonba öltöztetett híre, majd az egy héten át tartó búcsúztatásról szóló megszűrt információk sora, ahogy a világ-, úgy a korabeli magyar sajtót is állásfoglalásra, helyzetértékelésre késztette - de leginkább találgatásokra. Noha Lenin 21-én a kora esti órákban - a hivatalos jelentés szerint "6 óra 50 perckor, a túlságosan nagy szellemi munka által előidézett agyér-elmeszesedés" nyomán bekövetkezett agyvérzés következtében - halt meg, a hír másnap csak a Pravda és az Izvesztyija rendkívüli kiadásaiba fért bele.