Találtak egy 1700 éves tojást Angliában – teljesen ép, ráadásul a fehérje és a sárgája is megvan még benne
Bár kiscsibe már nem lesz belőle, de teljes mértékben ép maradt egy 1700 évvel ezelőtti tyúktojás, melynek még a tartalma sem szivárgott el.
Bár kiscsibe már nem lesz belőle, de teljes mértékben ép maradt egy 1700 évvel ezelőtti tyúktojás, melynek még a tartalma sem szivárgott el.
Négy, a Bar Kochba-felkelés idejéből származó római kardot és egy gerelyt találtak Izraelben régészek – jelentette az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA).
Szokatlan helyen találtak több érdekes, római kori tárgyat Franciaországban. A leletek akár 1800 évesek is lehetnek: vannak köztük a Vénusz-szobor mellett más régiségek is, mint például érmék és egy fazekaskemence.
Különleges leletekre bukkantak régészek az angliai Garforth-ban – egy 1600 évvel ezelőttre datálható, rejtett temetkezési helyen egy magas rangú római nő csontmaradványai mellett 60 másik csontvázat is találtak.
Ritka és csaknem teljesen érintetlen római kori mozaikot tártak fel a közép-szíriai Rasztán városban, amely évekig a kormányellenes felkelők egyik erődje volt.
Az andalúziai Osuna városában csatornázási munkák közben bukkantak egy feltehetően időszámításunk előtt ötödik-negyedik században használt pun nekropolisz romjaira.
A német határhoz közeli holland Nijmegen a római korban katonai tábor volt, abból az időből maradhatott meg az üvegtál is.
Nagyon ritka római kori leletre, egy ostromgép teljes csavarfejű lövedékére bukkantak régészek a római birodalom határvonala, a limes térségében a hollandiai Utrechtnél. A leletet ugyan még 2019-ben tárták fel, de két évi állagmegőrzés és restaurálás után csak minap mutatták be a nyilvánosságnak.
Hadrianus (76-138) római császár két és fél méter magas szobrát fedezték fel régészek Törökország nyugati részén, az Alabanda antik város helyén, a mai Aydinban folyó régészeti ásatásokon.
Az olasz régészeknek sikerült megállapítani annak a félméteres oroszlánfejnek a korát, amelyet 2012 augusztusában a dél-itáliai Calabria tengerében találtak abban a térségben, ahol negyven évvel korábban a riacei bronzszobrok kerültek elő. A szakemberek szerint a dombormű eredeti római kori alkotás.
Két hatalmas ókori kőszarkofágot találtak régészek Óbudán a Budapest–Esztergom-vasútvonal felújítása során.
Most először találtak fa vécéülőkét a római korból, bizonyára azért készítették, hogy ne fázzanak annyira a márványvécén.